Curl kütüphanesinin bakımcıları, 11 Ekim 2023’te yayınlanacak güncelleme setinin parçası olarak ele alınması beklenen iki güvenlik açığına ilişkin bir tavsiye niteliğinde uyarı yayınladı.

Bu, sırasıyla CVE-2023-38545 ve CVE-2023-38546 tanımlayıcıları altında takip edilen yüksek önem derecesine sahip ve düşük önem derecesine sahip bir kusuru içerir .

Sorunlarla ilgili ek ayrıntılar ve etkilenen tam sürüm aralıkları, bilgilerin “sorunu (bölgeyi) çok yüksek bir doğrulukla tanımlamaya yardımcı olmak” için kullanılabileceği olasılığı nedeniyle gizlendi.

Bununla birlikte, kütüphanenin “son birkaç yıllık” versiyonlarının etkilendiği söyleniyor.

Projenin baş geliştiricisi Daniel Stenberg, yayınladığı bir mesajda şunları söyledi: “Elbette, biz yamayı göndermeden önce birisinin bunu (tekrar) bulmasına dair küçük bir risk var, ancak bu sorunun yıllardır fark edilmemesinin bir nedeni var.” GitHub’da.

Libcurl tarafından desteklenen Curl, URL sözdizimi ile belirtilen verileri aktarmak için kullanılan popüler bir komut satırı aracıdır . FTP(S), HTTP(S), IMAP(S), LDAP(S), MQTT, POP3, RTMP(S), SCP, SFTP, SMB(S), SMTP(S) gibi çok çeşitli protokolleri destekler. ), TELNET, WS ve WSS.

2023-38545 hem libcurl’u hem de curl’u etkilerken, CVE-2023-38546 yalnızca libcurl’u etkiler.

Qualys Tehdit Araştırma Birimi (TRU) ürün müdürü Saeed Abbasi, “Sürüm öncesi sorun tespitini önlemek için belirli sürüm aralığı ayrıntılarının açıklanmaması nedeniyle, güvenlik açıkları curl 8.4.0 sürümünde düzeltilecek” dedi .

“Kuruluşlar acilen curl ve libcurl kullanan tüm sistemlerin envanterini çıkarmalı ve taramalı, 11 Ekim’de Curl 8.4.0’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte ayrıntılar açıklandığında potansiyel olarak savunmasız sürümlerin tespit edilmesini öngörmelidir.”