Teknoloji günümüzde iş dünyasında büyük bir rol oynamaktadır ve bu durum özellikle yeni girişimler için geçerlidir. Web üzerinde bir varlıkları olmadan, hedef müşterilerinin bazılarının onları asla bulamaması çok muhtemeldir.

Teknolojinin ne kadar önemli olduğunun farkında olan işletmeler, bir CTO işe almayı düşünmeye başlayabilir. Tam zamanlı bir CTO tutmayı göze alamayanlar, CTO hizmetleri sağlayabilecek serbest çalışanlara bakabilirler. İşinizi kuruyor olabilirsiniz ve bunun işletmenizin ihtiyaç duyduğu bir şey olup olmadığını merak etmekten kendinizi alamıyor olabilirsiniz.

Fraksiyonel CTO nedir?

Kısmi CTO, işletmelerin veya kuruluşların ihtiyaç duyduğu teknolojik rehberliği sağlayabilen bir yöneticidir. Kısmi CTO’lar, teknolojiyle ilgili farklı sorunları ele alma konusunda çok fazla deneyime sahiptir. Muhtemelen geçmişte başka şirketlerde üst düzey görevlerde bulunmuşlardır. Artık şirketler tarafından ihtiyaç duyulduğunda danışmanlık işi yapıyorlar.

Şirketler CTO’ları aramaya başladılar çünkü bilgisayar sistemlerinin güvenliğini artırmak istiyorlar. Siber saldırılar ve veri ihlalleri geçtiğimiz yıllarda giderek arttı. En son isteyeceğiniz şey verilerinizin ele geçirilmesi ya da rakiplerinizin eline geçmesidir. Daha güvenli bir sisteme duyulan ihtiyaç sizi kısmi CTO maliyetine bakmaya sevk edebilir.

Siber Güvenlikte CTO’nun Rolü Nedir?

CTO, aşağıdakiler gibi bazı kilit alanlarda gerekli bilgi ve birikimi sağlayabilir:

 • Kuruluşun genel güvenliğini artıracak teknolojilerin kullanılması.
 • Sistemlerin güvenliğini sürekli olarak değerlendirmek.
 • İhtiyaç duyulan güvenlik bilgilerinin şirketin üstleneceği süreçlere yerleştirilmesi.
 • Satıcıların siber güvenliğini yönetmek ve izlemek.
 • Kuruluşun güvenlik savunmalarını stratejilendirmek ve uygulamak.

Siber tehditler herhangi bir şirketin itibarına zarar verebilir. CTO bunlara karşı gerekli savunmanın sağlanmasına yardımcı olabilir. Şirketin siber saldırılar nedeniyle çökme olasılığını azaltmak için tüm güvenlik hususları uygun şekilde ele alınabilir.

Siber Güvenlik Yönetiminde Proaktif ve Reaktif Yaklaşım Arasındaki Farklar

Güvenilir CTO danışmanlık hizmetleri sağlayabilecek bir CTO aramak istersiniz. CTO, siber güvenlik yönetiminde ne zaman proaktif veya reaktif bir yaklaşım kullanmanız gerektiğini kapsamlı bir şekilde açıklayabilmelidir.

Proaktif Yaklaşım Nedir?

Proaktif bir yaklaşım, CTO’nun aktif olarak bilgisayar sisteminin ve mevcut verilerin güvenlik zayıflığını araştıracağı anlamına gelir. Tehditler sistemi hedef almak için kullanılmadan önce tespit edilecektir.

Reaktif Yaklaşım Nedir?

Reaktif yaklaşım genellikle bir güvenlik tehdidi tespit edildikten sonra atılan adımları ifade eder. Bu, tehdidin sisteme verdiği zararı durdurmayı amaçlar. Bu tür bir yaklaşım saldırıdan sonra yapılır.

Kısmi CTO Rolünün Uygulanması

Bunlar, işe alınacak doğru kişileri bulmak için atabileceğiniz adımlardır:

 1. Kişisel ve profesyonel ağlarınızı kullanın. Kuruluşun kurucusu sizsiniz ve size yardımcı olabilecek kişilerden oluşan bir ağ kurdunuz bile. Daha fazla bağlantı için aramanızı genişletin ve işletmenizin güvenliğini daha da artırmanıza yardımcı olabilecek doğru kişileri bulun.
 2. İhtiyaçlarınızı güvenilir bir web sitesinde yayınlayın. Başvurularını gönderecek kişileri daraltmak için iş tanımı ve gereklilikler konusunda spesifik olun.
 3. Denenmiş ve test edilmiş ajanslardan da yardım isteyebilirsiniz. Zaten mükemmel sanal CTO hizmetleri sağlayabilecek bir insan havuzuna sahipler. Bazı uygun maliyetli seçenekler de sunabilirler.
 4. Niteliklerine erişin. Bu, gereksinimlerinize göre uygun olmayan kişileri ayıklayacağınız zamandır. Adaylarla görüşmek ve uygun geçmiş kontrolleri yapmak için etkili bir sistem kurun.
 5. Kuruluşunuzun ihtiyaç duyduğu en iyi BT çözümlerini sağlayabilecek adaylarla hüküm ve koşulları görüşün.

Doğru Fraksiyonel CTO’da Bulunması Gereken Nitelikler

İstediğiniz hizmetleri sunacak ilk kısmi CTO’yu işe alamazsınız. İşletmenizin genel güvenliğini artıracak deneyim, beceri ve niteliklere sahip birine ihtiyacınız var.

 • Teknik becerilere sahip birini arayın. Kişi farklı teknolojiler konusunda bilgili olmalıdır. Kişi çeşitli programlama dillerini bilmelidir.
 • Kişi, kuruluşunuz için en iyi yazılım sistemini tasarlama konusunda yetkin olmalıdır.
 • Profesyonel bir fraksiyonel CTO, veri analizi ve veri görselleştirme konusunda usta olmalıdır.

Diğer Beceriler

Bir CTO danışmanlık hizmetleri sağlayıcısı işe alınmak için yalnızca teknik becerilere sahip olmamalıdır. Bu kişi aynı zamanda işinizin gelişmesine yardımcı olacak doğru yönetim becerilerine de sahip olmalıdır. Ekibinizin geri kalanını nasıl dinleyeceğini bilmeli ve önerilerinin dikkate alındığını hissetmelerini sağlamalıdır.

Kişi iletişim konusunda da iyi olmalıdır. Kısmi CTO tüm ekibi yönetecek olsa bile, bu kişi iyi bir fikri nasıl tespit edeceğini bilmelidir. Bu kişi aynı zamanda ekibin geri kalanını nasıl heyecanlandıracağını da bilmelidir, böylece ortak bir hedef doğrultusunda çalışmak için motive olduklarını hissederler.

Siber Güvenliğin Geleceği ve Fraksiyonel CTO

Siber saldırıların her geçen gün daha da yaygınlaştığı inkar edilemez. Bazı şeyler herhangi bir kuruluşun siber güvenliğinin etkinliğini tehdit edebilir. Bu nedenle daha fazla insan BT ile ilgili bir eğitim almaya yatırım yapıyor. Bu, daha fazla BT iş fırsatı elde etmelerine yardımcı olacaktır.

BT konusunda bilgili olan kişiler, makul ücretlerle daha iyi işlere sahip olacaktır. En iyi yanı, ofiste çalışmayı veya evden çalışmayı seçebilmeleridir. Bu, çalışacakları kuruluşa bağlı olacaktır.

Kısmi CTO’lar sadece Danimarka BT işleri hakkında bilgili olmamalıdır. Teknolojinin taleplerine ayak uydurabilmeleri için aşağıdaki siber güvenlik trendlerine de odaklanabilirler:

 • Blockchain Teknolojisi – Bu, yüksek düzeyde güvenlik gerektiren uygulamalar için kullanılabilir. Blockchain, verilerin güvenli bir şekilde depolanmasına ve aktarılmasına yardımcı olur.
 • Nesnelerin İnterneti (IoT) – Piyasada daha fazla IoT cihazı piyasaya sürülmektedir. Fraksiyonel CTO’ların IoT ile ilgili olası tehditleri dağıtmanın yollarını bulmaları gerekir.
 • Kuantum Bilişim – Bu, verilerin korunma şeklini değiştirebilir. Aynı zamanda bu, verilerin işlenme şeklini de iyileştirebilir.

Sonuç

Kısmi bir CTO, çok çeşitli teknoloji sorumluluklarını yerine getirebilir. Bu, genel teknoloji belkemiğinizi denetleyebilecek ve güçlendirebilecek biridir. Bu kişi en iyi siber güvenlik çabalarını, kriz yönetimini ve çok daha fazlasını sağlamaktan sorumludur.

Yeni başlayanlar için, özellikle de işinizi yeni kuruyorsanız, kısmi bir CTO işe almak biraz pahalı olabilir. Yine de bu, işletmenizin hedeflerine ulaşmak için düşünebileceğiniz bir yatırım olabilir. Bu aynı zamanda uzun vadede kuruluşunuza yardımcı olacak teknoloji altyapısını kurmanıza da yardımcı olabilir.