Dünyanın geri kalanındakiler, kendi istekleri dışında Microsoft Edge kullanmaya devam etmek zorunda kalacak

Özet Microsoft kısa bir süre önce Windows 11 Insider Preview Build 23531’i Dev Channel’da yayınlayarak birkaç önemli değişiklik ve bir sürü hata düzeltmesi getirdi. Ancak tüm değişiklikler dünya genelindeki tüm kullanıcılar için geçerli değil; en dikkat çekici yeni özellik yalnızca İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’in yanı sıra Avrupa Birliği’ni de içeren Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki (EEA) kullanıcılar için geçerli.

Değişikliğin bir parçası olarak, bölgedeki Windows 11 bilgisayarlar yakında tüm bağlantıları Microsoft Edge yerine varsayılan web tarayıcısında açacak. Kullanıcılar Microsoft’un Windows’un son sürümlerinde varsayılan tarayıcı ayarlarını geçersiz kılma ve bazı yardım makalelerini, Ayarlar panelindeki bağlantıları ve Widget hikayelerini Edge’de açma kararından duydukları hayal kırıklığını sık sık dile getirdikleri için bu hoş bir güncelleme olacak.

Bu yılın başlarında şirket, Windows 10 ve 11 cihazlarındaki Outlook ve Teams’den gelen tüm tarayıcı bağlantılarının artık varsayılan tarayıcı ayarını göz ardı ederek Edge’de açılacağını onaylayarak kullanıcıları kızdırmıştı. Windows’taki Outlook’ta, bağlantıyı içeren e-posta artık bağlantılı içerikle birlikte Edge kenar çubuğunda da açılıyor. Şirket ayrıca, Teams mesajlarındaki gömülü bağlantıların gelecekte Microsoft Edge’de açılacağını söyledi.

Bu arada, sorun konumlarına bakılmaksızın tüm Windows 10 ve 11 kullanıcılarını etkilediğinden, neden sadece AEA’daki kişilerin son değişiklikten yararlanacağı hemen belli değil. Tahmin edebileceğiniz gibi, Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğunun kendi istekleri dışında Edge kullanmaya zorlanmaya devam edeceği haberi pek de iyi karşılanmadı.

Bleeping Computer’ın da belirttiği gibi, internet forumlarında insanlar, Windows’un varsayılan tarayıcı seçimlerine uyması için bilgisayarlarını AB’de olduklarını düşünmeleri için kandırmanın yollarını arıyorlar. En azından şimdilik, AEA dışındaki kişilerin Edge’in bilgisayarlarında bağlantıları açmasını engellemenin belirgin bir yolu yok gibi görünüyor, ancak Microsoft’un sonunda bu değişikliği küresel olarak tüm kullanıcılar için uygulayıp uygulamayacağını görmek ilginç olacak.

Windows 11, Windows’un önceki sürümlerine göre bir dizi yükseltme ile birlikte geliyor ve değişikliklerin çoğu kullanıcılar ve medya tarafından sıcak karşılandı. Ancak, güçlü kullanıcılar için deneyimi bozan küçük rahatsız edici unsurlar barındırmaya devam ediyor. Microsoft’un Windows 12’yi muhtemelen önümüzdeki yıl yayınlayana kadar bu sorunların çoğunu çözeceği umulabilir.

Kaynak: techspot.com