AYYILDIZ TİM
WiFi Nasıl Çalışır?
WiFi Nasıl Çalışır?

WiFi Nasıl Çalışır? Yakın zamanda bir havaalanında kahve dükkanında, kütüphanede ya da oteldeyseniz, kablosuz ağın ortasında haklısınız. Pek çok kişi, bilgisayarlarını evde bağlamak için WiFi veya

WiFi Nasıl Çalışır?

Yakın zamanda bir havaalanında , kahve dükkanında, kütüphanede ya da oteldeyseniz, kablosuz ağın ortasında haklısınız. Pek çok kişi, bilgisayarlarını evde bağlamak için WiFi veya 802.11 ağı da denen kablosuz ağları kullanıyor ve bazı şehirler , sakinlere ücretsiz veya düşük maliyetli İnternet erişimi sağlamak için teknolojiyi kullanmaya çalışıyor. Yakın gelecekte, kablosuz ağlar, telleri kullanmadan her an her yerden internete erişebildiğiniz kadar yaygın hale gelebilir.

WiFi’nin birçok avantajı var. Kablosuz ağlar kurmak ve ucuzdur. Ayrıca dikkat çekicidirler - tabletinizde film akışını izlemek için bir yer arayışında olmadıkça, bir hotspotta olduğunuzu bile fark etmeyebilirsiniz. Bu yazıda, bilginin hava üzerinden geçmesine izin veren teknolojiye bakacağız. Evinizde kablosuz bir ağ oluşturmak için neler gerektiğini de inceleyeceğiz.

İlk olarak, birkaç WiFi temelini gözden geçirelim.

WiFi Nedir?

Kablosuz bir ağ, cep telefonları, televizyonlar ve radyolar gibi radyo dalgalarını kullanır . Aslında, bir kablosuz ağ üzerinden iletişim, iki yönlü telsiz iletişimine çok benzer. İşte olan:

Bir bilgisayarın kablosuz adaptörü verileri bir radyo sinyaline dönüştürür ve bir anten kullanarak iletir.
Bir kablosuz yönlendirici sinyali alır ve kodunu çözer. Yönlendirici, bilgiyi fiziksel, kablolu bir Ethernet bağlantısı kullanarak internete gönderir.
İşlem aynı zamanda yönlendiricinin İnternet’ten bilgi alıp bir radyo sinyaline çevrilmesi ve bilgisayarın kablosuz adaptörüne gönderilmesi ile ters yönde de çalışır.

WiFi iletişimi için kullanılan radyolar, telsizler, cep telefonları ve diğer cihazlar için kullanılan radyolara çok benzer. Radyo dalgaları gönderebilir ve alabilirler, 1s ve 0’ları radyo dalgalarına dönüştürebilir ve radyo dalgalarını 1s ve 0s’e dönüştürebilirler. Ancak WiFi radyolarının diğer radyolardan dikkate değer birkaç farkı var:

2,4 GHz veya 5 GHz frekanslarında iletirler. Bu frekans, cep telefonları, telsizler ve televizyonlar için kullanılan frekanslardan oldukça yüksektir. Daha yüksek frekans, sinyalin daha fazla veri taşımasına izin verir.
Çeşitli tatlarda bulunan 802.11 ağ standartlarını kullanırlar:
802.11a 5 GHz’de iletir ve saniyede 54 megabit veriye kadar hareket edebilir. Ayrıca , bir alıcıya ulaşmadan önce bu radyo sinyalini birkaç alt sinyale ayıran daha etkili bir kodlama tekniği olan ortogonal frekans bölmeli çoğullama (OFDM) kullanır . Bu, paraziti büyük ölçüde azaltır.
802.11b en yavaş ve en ucuz standarttır. Bir süre için maliyeti popüler hale getirdi, ancak şimdi daha hızlı standartlar daha az pahalı hale geldikçe daha az yaygınlaşıyor. 802.11b radyo spektrumunun 2,4 GHz frekans bandında iletir. Saniyede 11 megabitlik veriyi işleyebilir ve hızları iyileştirmek için tamamlayıcı kod anahtarlama (CCK) modülasyonunu kullanır.
802.11g , 2,4 GHz gibi 802.11b iletir, ancak çok daha hızlıdır - saniyede 54 megabit veriyi işleyebilir. 802.11a, aynı OFDM kodlamasını 802.11a olarak kullandığından daha hızlıdır.
802.11n , standartların en yaygın olanıdır ve a, b ve g ile geriye dönük olarak uyumludur. Öncüllerine göre hız ve menzili önemli ölçüde artırdı. Örneğin, 802.11g teorik olarak saniyede 54 megabitlik veriyi hareket ettirmesine rağmen, sadece ağ tıkanıklığı nedeniyle saniyede yaklaşık 24 megabit veri gerçek dünya hızlarına ulaşır. Bununla birlikte, 802.11n’nin saniyede 140 megabit kadar yüksek hızlara ulaşabileceği bildirilmiştir. 802.11n, her biri saniyede en fazla 150 megabit olmak üzere en fazla dört veri akışı iletebilir, ancak çoğu yönlendirici yalnızca iki veya üç akışa izin verir.
802.11ac , 2013’ün başından itibaren en yeni standarttır. Henüz geniş çapta benimsenmiş olup, halen Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE) taslak halindedir , ancak bunu destekleyen cihazlar zaten piyasadadır. 802.11ac, 2,4 GHz bandında n ve 5 GHz bandında ac ile 802.11n (ve dolayısıyla diğerleri de) ile geriye dönük olarak uyumludur. Gerçek dünya hızları daha düşük olabilse de, girişime göre daha az eğilimli ve öncekilerden çok daha hızlıdır, tek bir akışta saniyede maksimum 450 megabit itiyor. 802.11n gibi, birden fazla uzamsal akış üzerinde aktarım sağlar - isteğe bağlı olarak sekize kadar. Bazen frekans bandı, bazen Gigabit WiFi nedeniyle 5G WiFi denirAynı nedenle birden fazla akışta ve bazen Çok Yüksek Verim (VHT) üzerinde saniyede bir gigabit aşma potansiyeli nedeniyle .
Diğer 802.11 standartları, bir kablosuz ağdan diğerine kesintisiz bir şekilde geçmenizi sağlayan araçlar veya teknolojilerdeki geniş alan ağları (WAN) gibi belirli kablosuz ağ uygulamalarına odaklanır.
WiFi radyoları üç frekans bandından herhangi birini iletebilir. Ya da farklı gruplar arasında hızla "frekans atlayabilirler". Frekans atlamalı, paraziti azaltmaya yardımcı olur ve aynı anda birden fazla cihazın aynı kablosuz bağlantıyı kullanmasına izin verir.
Hepsinin kablosuz bağdaştırıcıları olduğu sürece, çeşitli aygıtlar Internet’e bağlanmak için bir yönlendirici kullanabilir. Bu bağlantı kullanışlı, neredeyse görünmez ve oldukça güvenilirdir; Ancak, yönlendirici başarısız olursa veya çok fazla kişi aynı anda yüksek bant genişliğine sahip uygulamaları kullanmaya çalışırsa, kullanıcılar etkileşime girebilir veya bağlantılarını kaybedebilir. Her ne kadar 802.11ac gibi daha yeni, daha hızlı standartlar buna yardımcı olabilir.

Daha sonra, bir WiFi hotspot’tan internete nasıl bağlanacağınıza bakacağız.

DİĞER İSİMLER VE DİĞER KABLOSUZ AĞ STANDARTLARI
İnsanların neden WiFi’e 802.11 ağı bağlandığını merak ediyor olabilirsiniz. 802.11 atama IEEE’den gelir. IEEE, bir dizi teknolojik protokol için standartları belirler ve bu standartları sınıflandırmak için bir numaralandırma sistemi kullanır.

802.16 olarak da bilinen WiMax ,geniş bant ve kablosuz iletişimin avantajlarını birleştiriyor. WiMax, çok uzun mesafelerde yüksek hızda kablosuz internet sağlayacaktır ve büyük olasılıkla şehirler gibi geniş alanlara erişim sağlayacaktır.

WiFi Bağlantı Noktaları

Bir WiFi hotspot basitçe erişilebilir bir kablosuz ağ ile bir alandır. Bu terim genellikle havalimanları ve kahve dükkanları gibi ortak alanlarda kablosuz ağlara başvurmak için kullanılır. Bazıları ücretsizdir ve bazıları kullanım için ücrete tabidir, ancak her iki durumda da hareket halindeyken kullanışlı olabilirler. Cep telefonu veya hücresel şebekeye bağlanabilen harici bir cihaz kullanarak kendi mobil hotspot’unuzu bile oluşturabilirsiniz. Ve her zaman evde bir WiFi ağı kurabilirsiniz.

Genel WiFi etkin noktalarından veya kendi ev tabanlı ağınızdan yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızın doğru vitese sahip olduğundan emin olmanızdır. En yeni dizüstü bilgisayarların ve birçok yeni masaüstü bilgisayarın yerleşik kablosuz vericileri vardır ve hemen hemen tüm mobil cihazlar WiFi özelliklidir. Bilgisayarınız zaten donatılmamışsa, PC kartı yuvasına veya USB bağlantı noktasına takılan bir kablosuz adaptör satın alabilirsiniz . Masaüstü bilgisayarlar USB adaptörlerini kullanabilir veya bilgisayarın kasasının içindeki PCI yuvasına takılan bir adaptör satın alabilirsiniz. Bu adaptörlerin birçoğu birden fazla 802.11 standardını kullanabilir.

Kablosuz bir adaptör ve çalışmasına izin veren sürücüler yükledikten sonra, bilgisayarınız mevcut ağları otomatik olarak bulabilmelidir. Bu, bilgisayarınızı bir WiFi etkin noktasında açtığınızda, bilgisayarın ağın var olduğunu bildirir ve ona bağlanmak isteyip istemediğinizi sorar. Daha eski bir bilgisayarınız varsa, kablosuz bir ağı algılamak ve bağlanmak için bir yazılım programı kullanmanız gerekebilir.

İnternet’le ortak ilgi noktaları arasında bağlantı kurmak son derece kullanışlıdır. Kablosuz ev ağları da uygun. Birden fazla bilgisayarı kolayca bağlamanıza ve kabloları söküp tekrar takmadan bunları bir yerden diğerine taşımanıza izin verir. Bir sonraki bölümde, evinizde bir kablosuz ağın nasıl oluşturulacağına bakacağız.

Kablosuz Ağ Oluşturma

Evinizde ağa bağlı birden fazla bilgisayar varsa, kablosuz erişim noktasıyla kablosuz ağ oluşturabilirsiniz . Ağa bağlı olmayan birkaç bilgisayarınız varsa veya Ethernet ağınızı değiştirmek istiyorsanız , kablosuz bir yönlendiriciye ihtiyacınız olacaktır. Bu, aşağıdakileri içeren tek bir birimdir:

Kablolu veya DSL modeminize bağlanmak için bir bağlantı noktası
bir yönlendirici
Bir Ethernet hub
Bir güvenlik duvarı
Kablosuz erişim noktası
Kablosuz yönlendirici, bilgisayarlarınızı ve mobil aygıtlarınızı birbirine, yazıcıya ve Internet’e bağlamak için kablosuz sinyalleri veya Ethernet kablolarını kullanmanıza olanak tanır . Duvarların ve kapıların sinyali bloke edebilmesine rağmen, çoğu yönlendirici, her yöne yaklaşık 100 feet (30.5 metre) kapsama alanı sağlar. Eviniz çok büyükse, yönlendiricinizin menzilini artırmak için ucuz aralık genişleticiler veya tekrarlayıcılar satın alabilirsiniz.

Kablosuz adaptörlerde olduğu gibi, birçok yönlendirici birden fazla 802.11 standardını kullanabilir. Normal olarak, 802.11b yönlendiricileri diğerlerinden biraz daha ucuzdur, ancak standart daha eski olduğundan, 802.11a, 802.11g, 802.11n ve 802.11ac yönlendiricilerden de daha yavaştırlar. En yaygın 802.11n yönlendiricilerdir.

Yönlendiricinizi bağladıktan sonra, varsayılan ayarlarında çalışmaya başlamalıdır. Çoğu yönlendirici, ayarlarınızı değiştirmek için bir Web arayüzü kullanmanıza izin verir. Şunları seçebilirsiniz:

Hizmet kümesi tanımlayıcısı (SSID) olarak bilinen ağın adı - Varsayılan ayar genellikle üreticinin adıdır.
Yönlendiricinin kullandığı kanal - Çoğu yönlendirici varsayılan olarak kanal 6’yı kullanır . Bir dairede yaşıyorsanız ve komşularınız da kanal 6 kullanıyorsa, parazitle karşılaşabilirsiniz. Farklı bir kanala geçmek sorunu ortadan kaldırmalıdır.
Yönlendiricinizin güvenlik seçenekleri - Birçok yönlendirici standart, herkese açık bir oturum açma kullanır, bu yüzden kendi kullanıcı adınızı ve şifrenizi ayarlamak iyi bir fikirdir.
Güvenlik, evdeki kablosuz ağların yanı sıra ortak WiFi bağlantı noktalarının önemli bir parçasıdır. Yönlendiricinizi açık bir hotspot oluşturacak şekilde ayarlarsanız, kablosuz kartı olan herkes sinyalinizi kullanabilir. Yine de çoğu insan yabancıları kendi ağlarından uzak tutmak ister. Bunu yapmak birkaç güvenlik önlemi almanızı gerektirir.

Güvenlik önlemlerinin güncel olduğundan emin olmanız da önemlidir. Kabloluya Eşdeğerlik Gizliliği (WEP) güvenlik önlemi bir kez WAN güvenliği için standarttı. WEP’in ardındaki fikir, herhangi bir kablosuz ağı geleneksel kablolu ağ olarak güvenli hale getirecek bir kablosuz güvenlik platformu oluşturmaktı. Ancak bilgisayar korsanları, WEP yaklaşımındaki güvenlik açıklarını keşfettiler ve bugün WEP güvenliği sağlayan WAN’ı tehlikeye atacak uygulamalar ve programlar bulmak çok kolay. Temporal Anahtar Bütünlüğü Protokolü (TKIP) şifrelemesini kullanan ve WEP’den bir adım olan WiFi Korumalı Erişim’in (WPA) ilk sürümü tarafından başarıldı, ancak artık güvenli olarak kabul edilmiyor.

Ağınızı gizli tutmak için, aşağıdaki yöntemlerden birini veya her ikisini birden kullanabilirsiniz:

WiFi Korumalı Erişim sürüm 2 (WPA2), WEP ve WPA’nın ardılıdır ve artık WiFi ağları için önerilen güvenlik standardıdır. Kurulumda seçtiğinize bağlı olarak ya TKIP ya da Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) şifrelemesi kullanır. AES en güvenli kabul edilir. WEP’de ve ilk WPA’da olduğu gibi, WPA2 güvenliği bir şifre ile imzalamayı içerir. Genel sıcak noktalar açık ya da WEP dahil olmak üzere mevcut güvenlik protokollerinden herhangi birini kullanıyor, bu yüzden evden bağlantı kurarken dikkatli olun. Yönlendiriciye kodlanmış bir PIN’i bağlayan ve kurulumu kolaylaştıran bir özellik olan WiFi Korumalı Kurulum (WPS), bilgisayar korsanlarının kullanabileceği bir güvenlik açığı yaratır, bu nedenle WPS’i kapatıp isterseniz yönlendiricilere bakmak isteyebilirsiniz. Bu özelliği yok.
Media Access Control (MAC) adres filtrelemesi, WEP, WPA veya WPA2’den biraz farklıdır. Kullanıcıları doğrulamak için bir parola kullanmaz - bir bilgisayarın fiziksel donanımını kullanır. Her bilgisayarın kendine özgü MAC adresi vardır. MAC adresi filtreleme sadece belirli MAC adreslerine sahip makinelerin ağa erişmesine izin verir. Yönlendiricinizi kurarken hangi adreslere izin verildiğini belirtmeniz gerekir. Yeni bir bilgisayar satın alırsanız veya evinize gelen ziyaretçiler ağınızı kullanmak isterse, yeni makinelerin MAC adreslerini onaylanmış adresler listesine eklemeniz gerekir. Sistem kusursuz değil. Akıllı bir bilgisayar korsanı, bir MAC adresini bozabilir - yani, kullandığı ağın ağa ait olduğunu bilmesi için bilinen bir MAC adresini kopyalayabilir.
Güvenliği artırmak için diğer yönlendirici ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Örneğin, yönlendiricinin uzak kullanıcılardan gelen IP isteklerine yanıt vermesini engellemek için WAN isteklerini engelleyecek, yönlendiricinize bağlanabilecek aygıtların sayısını sınırlayacak ve hatta uzaktaki uygulamaları devre dışı bırakacak şekilde ayarlayabilirsiniz. yönlendiriciniz ağ ayarlarınızı değiştirebilir. Ayrıca, ağ adınız olan Hizmet Kümesi Tanımlayıcısı’nı (SSID), korsanların hangi yönlendiriciyi kullandığınızı hemen anlatamaması için varsayılandan başka bir şeye de değiştirmelisiniz. Güçlü bir şifre seçmek asla acıtmaz.

Kablosuz ağların kurulumu kolay ve ucuzdur ve çoğu yönlendiricinin Web arabirimleri neredeyse kendi kendini açıklayıcıdır. Kablosuz bir ağ kurma ve kullanma hakkında daha fazla bilgi için EĞİTİMLERİMİZE KATILIN.Bu Başlıklarıda İnceleyin
5240