AYYILDIZ TİM
Paket nedir?
Paket nedir?

Paket nedir? İnternette yaptığınız her şeyin paket içerdiği anlaşılıyor . Örneğin, aldığınız her Web sayfası bir dizi paket halinde gelir ve gönderdiğiniz her e-posta bir dizi paket halinde çıkar.

Paket nedir?İnternette yaptığınız her şeyin paket içerdiği anlaşılıyor . Örneğin, aldığınız her Web sayfası bir dizi paket halinde gelir ve gönderdiğiniz her e-posta bir dizi paket halinde çıkar. Verileri küçük paketler halinde gönderen ağlara paket anahtarlamalı ağ denir .

İnternette, ağ bir e-posta iletisini belirli bir boyuttaki bayt cinsinden parçalara ayırır . Bunlar paketler. Her paket, hedefine ulaşmasına yardımcı olacak bilgileri taşır - gönderenin IP adresi , hedeflenen alıcının IP adresi, ağa bu e-posta iletisinin kaç tane pakete ayrıldığını ve bu belirli paketin sayısına . Paketler, verileri İnternet’in kullandığı protokollerde taşır: İletim Kontrol Protokolü / İnternet Protokolü (TCP / IP). Her paket, mesajınızın gövdesinin bir bölümünü içerir. Tipik bir paket belki 1.000 veya 1.500 bayt içerir.


Her paket daha sonra mevcut olan en iyi rota ile hedefine gönderilir - mesajdaki diğer tüm paketler tarafından alınabilecek bir rota veya mesajdaki diğer paketlerin hiçbiri tarafından alınamaz. Bu, ağı daha verimli hale getirir. İlk olarak, ağ, yükü çeşitli ekipmanlara göre milisaniye cinsinden bazda dengeleyebilir. İkincisi, bir mesaj aktarılırken ağdaki bir ekipman parçası ile ilgili bir problem varsa, paketler tüm mesajın iletilmesini sağlayarak sorunun etrafından yönlendirilebilir.

Ağın türüne bağlı olarak, paketler başka bir adla yönlendirilebilir:

çerçeve
blok
hücre
bölüm
Ardından, paketlerin parçalarını ve paketlerin nasıl uygulandığına dair bir örnek edinin.

Ağ Paket Yapısı

Çoğu ağ paketi üç kısma ayrılır:

Üstbilgi - Üstbilgi , paket tarafından taşınan verilerle ilgili yönergeler içerir. Bu talimatlar şunları içerebilir:

Paketin uzunluğu (bazı ağlarda sabit uzunluklu paketler bulunurken, diğerleri bu bilgiyi içerecek şekilde üstbilgiye güvenir)
Senkronizasyon ( paketin ağa eşleşmesine yardımcı olan birkaç bit )
Paket numarası (paketin bir paketinde olan paket)
Protokol (birden fazla bilgi türünü taşıyan ağlarda, protokol hangi tür paketlerin iletildiğini tanımlar: e-posta, Web sayfası, akışı)
Hedef adres (paketin nereye gittiği)
Kaynak adres (paketin nereden geldiği)
Yük - Ayrıca bir paketin vücut veya veri olarak da adlandırılır . Bu, paketin hedefe teslim ettiği gerçek verilerdir. Bir paket sabit uzunlukta ise, o zaman yük , doğru boyutta yapmak için boş bilgilerle doldurulabilir .

Treyler - Bazen altbilgi olarak adlandırılan römork, genellikle alıcı aygıtın paketin sonuna ulaştığını söyleyen bir çift bit içerir. Ayrıca bir çeşit hata denetimi de olabilir. Paketlerde kullanılan en yaygın hata denetimi, Döngüsel Artıklık Denetimi (CRC) . CRC oldukça düzgün. İşte bazı bilgisayar ağlarında nasıl çalışır: Bu, yükteki tüm 1’lerin toplamını alır ve bunları bir araya getirir. Sonuç, römorkta onaltılık bir değer olarak saklanır. Alıcı cihaz, yükteki 1’leri toplar ve sonucu, römorkta depolanan değere karşılaştırır. Değerler eşleşirse, paket iyidir. Ancak değerler eşleşmezse, alıcı cihaz, paketi yeniden göndermek için kaynak aygıtına bir istek gönderir.

Örnek olarak, bir e-posta mesajının paketlere nasıl bölünebileceğine bakalım. Bir arkadaşınıza bir e-posta yolladığınızı varsayalım. E-posta, yaklaşık 3,500 bit (3,5 kilobit) boyuttadır. Gönderdiğiniz ağ, 1.024 bit (1 kilobit) sabit uzunlukta paketler kullanır. Her paketin başlığı 96 bit uzunluğunda ve treyler 32 bit uzunluğunda ve yük için 896 bit bırakıyor. 3.500 bitlik mesajı paketlere ayırmak için dört pakete ihtiyacınız olacak (3,500’ü 896’ya bölün). Üç paket, 896 bitlik faydalı yük ve dördüncü ise 812 bit içerir. Dört paketlerden biri şunları içeriyor:

Her paketin üst bilgisi uygun protokolleri, kaynak adresi (bilgisayarınızın IP adresini), hedef adresi (e-postayı göndereceğiniz bilgisayarın IP adresi) ve paket numarasını (1, 2, 3) içerecektir. veya 4 tane olduğu için 4 paket). Ağdaki yönlendiriciler , başlıktaki hedef adrese bakar ve paketin nereye gönderileceğini bulmak için arama masasına göre karşılaştırır. Paket varış yerine ulaştığında, arkadaşınızın bilgisayarı her paketin üst kısmını ve fragmanını kapatacak ve e-postayı paketlerin numaralı sıralamasına göre yeniden birleştirecektir.
Bu Başlıklarıda İnceleyin
12576