AYYILDIZ TİM
internet’in 2050’de nasıl olacağını düşünüyorsunuz?
internet’in 2050’de nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

internet’in 2050’de nasıl olacağını düşünüyorsunuz? 8 yıl önce, İnternet’i düzenli olarak bir mobil cihazda erişebileceğimiz bir şey olarak düşünemezdik. Yirmi yıl önce, çoğumuz interneti hiç

internet’in 2050’de nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

internet’in 2050’de nasıl olacağını düşünüyorsunuz?
8 yıl önce, İnternet’i düzenli olarak bir mobil cihazda erişebileceğimiz bir şey olarak düşünemezdik. Yirmi yıl önce, çoğumuz interneti hiç düşünmemiştik. Böyle hızla gelişen bir teknolojiyle, gelecek ne tutabilir? Bu bizim tahminimizdir, ancak gelecekte İnternet’in nasıl olacağını düşündüğünüzü duymak istiyoruz. Yorumlarda bize bildirin!

Teknolojiler gittikçe, İnternet hala bir bebek. Bilgisayar teknolojisinin kendisi oldukça gençken, köklerini 1950’lere kadar takip edebilirsiniz. 1960’larda ve 70’lerde, mühendisler ve bilgisayar bilimcileri ekipleri, bir ağ ağının temelini oluşturmaya çalıştılar. İnternetin öncülerinden ARPANET, üç düğümlü bir ağ olarak mütevazı bir şekilde başladı. Yavaş yavaş, akıllı insanlar ARPANET projesinin protokollerini kullanarak ağları birbirine bağlamaya başladı . 1980’lerde, bu ağ araştırma ve iletişim için değerli bir araç olduğunu kanıtladı. On yıl sonra, genel halk, İnternet’in Dünya Çapındaki Ağı gibi araçların, genel kullanıcıya erişmesini kolaylaştıran araçlar olarak fark etti.

Ama internet için gelecekte neler var? Son birkaç yıldır mobil hesaplamaya yöneldik. Kablosuz bilgisayar ağları ve yüksek hızlı hücresel iletişim, internete bağlanmayı kolaylaştırır. Bazı cihazlar devre dışı bırakılmadan veya uçak moduna ayarlanmadıkça sürekli bağlı kalır. Bence bu trendler İnternet’in 2050’de ne olacağına işaret ediyor - yaygın.

İnternetin gelişimi ve mobil hesaplamanın gelişimi bir ve aynı olacaktır. Daha fazla cihaz ve ürün içinde İnternet özelliğini görmeye başlayacağız. Ağ kapsamı artacaktır. Kablosuz ağlar çoğu cihaz için birincil erişim noktası olarak hareket edecektir. İnternet için omurga görevi gören makineler, verileri bir hızda aktarabilecek yüksek hızlı fiziksel bağlantılara dayanacaktır. Bir ağdaki veriyle dolu bir Blu-ray diskin eşdeğerini bir göz açıp kapayıncaya kadar gönderme norm olacaktır.

Bu dünyada, etrafımızdaki fiziksel dünyadan ve üzerinde yarattığımız dijital dünyadan kaynaklanan bir gerçekliği deneyimleyeceğiz. Bu dünyayı onlarca farklı yoldan görebileceğiz. 2050 yılına gelindiğinde, dijital dünyayı bir görüntüye ihtiyaç duymadan görmemizi sağlayan göz implantlarına sahip olabileceğimizi tahmin etmek mantıksız değil. Kendimizi değiştirmenin ahlaki açıdan sorgulanabilir olduğuna karar versek bile, ekran yeteneklerini bir çift gözlük haline getirerek benzer bir etki elde edebiliriz.

Çevrenize baktığınızı ve çevreniz hakkında size bilgi veren dijital bir bindirmeyi etkinleştirmeyi düşünün. Bu yeteneği, yemek için bir lokma tutmaya ya da ev sahibinin iletişim bilgilerine bakmaya çalışan bir yer bulmak gibi sıradan görevleri yerine getirmek için kullanabilirsiniz. Ama bu sadece başlangıç! Ya çevreyi yüzyıllar öncesine benzediğini görebilmek için manzarayı değiştirebilirseniz ne olur? Roma gibi bir şehri gezdirmeyi ve Julius Caesar’ın imparator olduğu günlerde varmış gibi görünen basit bir emirle düşünün. Doğru mobil teknoloji ile birleştiğinde yaygın bir internet, bunu gerçekleştirebilir.

Bu gelecekte, gizliliğin modası geçmiş olabilir. Mobil, sosyal ve yaygın bir internete geçtiğimizde, özel bilgilerimizin kamu kayıtlarının bir parçası olduğunu görebiliriz. Ya yanınızda duran biri hakkında bilgi aramak için aynı çift gözlük ve internet bağlantısını kullanabilirseniz? İstediğiniz biriyle tanıştığınızı hayal edin. Bu kişinin neye benzediğini görmeye karar verirsiniz, bu yüzden İnternet’in kendisi hakkında ne söylediğine bakmak için hızlı bir komut yürütürsünüz. Yüz tanıma yazılımı ve internete bağlantı sayesinde, ait olabileceğiniz sosyal ağlar da dahil olmak üzere, ilgi alanınızla ilgili herkese açık bilgilere anında erişebilirsiniz. Her şey kişi etrafında bir bulutta görünür ve yakında onun ilgi alanlarını, görüşlerini ve hatta ilişki durumunu bilebilirsiniz. Ama yapma

Bu, İnternet’in gerçek geleceği olabilir mi? Bilim kurgu yazarları, özel bilgilerimize haksız amaçlar uğruna hükümetler ya da şirketler hakkında özel bir ilgi alanlarını bildirdiler. Ama belki de sonunda Big Brother sen ve ben olacağız. Senin düşüncen nedir? İnterneti çevremizdeki gerçek dünyaya dair algımızın bir parçası olarak görüyor musunuz, yoksa ikisinin sonsuza dek ayrı kavramlar olarak kalacağına inanıyor musunuz? Tahminlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın!
Bu Başlıklarıda İnceleyin
8059