AYYILDIZ TİM
Hackerlar Cep Telefonunuzu Kırmak İçin Kullanıyor
Hackerlar Cep Telefonunuzu Kırmak İçin Kullanıyor

Hackerlar Cep Telefonunuzu Kırmak İçin Kullanıyor İhtiyatlı adımlar ve güncel yazılımlar, telefonunuzu çoğu cep telefonu korsanından koruyabilir. Modern cep telefonunun 1980’lerin plastik tuğlaları

Hackerlar Cep Telefonunuzu Kırmak İçin Kullanıyor

Hackerlar Cep Telefonunuzu Kırmak İçin Kullanıyor
İhtiyatlı adımlar ve güncel yazılımlar, telefonunuzu çoğu cep telefonu korsanından koruyabilir.
Modern cep telefonunun 1980’lerin plastik tuğlaları ile çok az ortak noktası var. Akıllı telefonlar aslında insanların e-postalarını kontrol etmek, banka fonlarını transfer etmek, Facebook’u güncellemek , müzik satın almak ve açmak için kullanabileceği mini bilgisayarlar . Avuçiçi cihazlara olan bu bağımlılığın bir sonucu olarak, bu cihazların saldırıya uğraması riski, burada saklanan kişisel ve finansal bilgilerin miktarı ile birlikte büyümüştür. Bu yazıda, bilgisayar korsanlarının verilerinizi denemek ve kullanmak için kullandıkları bazı yöntemlere ve bunların izlerini durdurmak için neler yapabileceğinize bakacağız. (Korsanların hepsi kötü değil. Hacker’lar için olmanız gereken 5 nedeni okuyun .)


Telefonlarınızı Blues Verme
Bluetooth harika bir teknolojidir. Kulaklıklara bağlanmanıza, araba veya bilgisayarlarla senkronize olmanıza ve çok daha fazlasına sahip olmanızı sağlar. Ancak, Bluetooth aynı zamanda bilgisayar korsanlarının telefonunuza ulaşabileceği ana güvenlik boşluklarından biridir. Üç temel Bluetooth tabanlı saldırı vardır:

Bluejacking
Bluejacking, bir bilgisayar korsanının alan içerisindeki keşfedilebilir cihazlara istenmeyen mesajlar gönderdiği nispeten zararsız bir saldırıdır. Saldırı, Bluetooth’un elektronik kartvizit özelliğini bir mesaj taşıyıcısı olarak kullanarak gerçekleştirilir. Hacker, herhangi bir bilgiye erişemez veya mesajlara müdahale edemez. Telefonunuzu "görünmez" veya "keşfedilemez" moduna sokarak bu istenmeyen spam iletilerinden kendinizi koruyabilirsiniz.
Bluesnarfing
Bluesnarfing, hacker’ların özel bilgilerinizin bir kısmına ulaşmasına izin verdiği için bluejacking’den çok daha kötüdür. Bu saldırı türünde bir bilgisayar korsanı, Bluetooth OBEX basma profiliaracılığıyla bir cihazdan bilgi istemek için özel bir yazılım kullanır. Bu saldırı, görünmez modda aygıtlara karşı gerçekleştirilebilir, ancak bu, aygıtın adını tahmin etmek için gereken süreye bağlı olarak daha az olasıdır.
Bluebugging
Telefonunuz keşfedilebilir moddayken, bir hacker telefonunuzu denemek ve ele geçirmek için bluejacking ve bluesnarfing ile aynı giriş noktasını kullanabilir. Çoğu telefon bluebugging’e karşı savunmasız değildir, ancak modası geçmiş ürün yazılımı olan bazı erken modellerbu şekilde saldırıya uğramış olabilir. Elektronik kartvizit transferi işlemi, kullanıcının bilgisi dışında hacker cihazını güvenilir bir cihaz olarak eklemek için kullanılabilir. Bu güvenilir durum daha sonra telefonun ve içindeki verilerin kontrolünü ele geçirmek için kullanılabilir.
Bluetooth: Yüksek Riskten Uzak
Bluetooth’un bazı bilgisayar korsanları için bir giriş noktası olmasına rağmen, bu çok ciddi bir güvenlik hatası değildir. Telefonun ürün yazılımı güncellemeleri ve yeni güvenlik önlemleri, bu saldırıları hackerlar için çok zor hale getirdi. Çoğu bilgisayar korsanlığı pahalı yazılım ve donanım gerektirir, bu da ortalama bir kişinin cihazının bir saldırı hedefi haline gelmesini imkansız kılar. Bluetooth’tan Yeni Diş’e Bluetooth bilgi edinin:

On Hacks
Uzaktan korsanlık, göreceli olarak uzak bir risk oluştururken, bilgisayar korsanları ellerini cebinizde tutarlarsa çok zarar verebilirler. Birincisi, cihazınızı bluebug yapmasına izin verecek bir arka kapıyı manuel olarak kurabilirler. Veya, telefonla biraz zaman geçirdiyse ve önceden hazırlamışlarsa, telefon kartınızı klonlamaya ve başka bir telefonda hesabınızı kullanmaya çalışabilirler - bunun gerçekten işe yaramadığı ve telefonun gerektirdiği kanıtlanmış olsa da sahibi çok gullible. Dolayısıyla, telefonunuzu gözetimsiz bıraktığınızda asla iyi bir fikir değildir, şansı hacklenmekten ziyade çalınacaktır.

Yeni Hileler Öğrenin
En belirgin cep telefonu güvenlik tehditlerinden bazıları bilgisayar korsanlığından uyarlanmış olanlardır. Bunlardan ikisi, cep telefonları için gerçek problemler olarak öne çıkıyor:

Phishing
Phishing aslında bir mobil internet tarayıcısında daha etkili olabilir,çünkü daha küçük adres çubuğu bir kullanıcının bilgileri girmeden önce dikkatlice kontrol etmesini daha az olası kılar. Kendinizi kimlik avından korumanın en iyi yolu, özel bilgiler gireceğiniz siteler için önemli adresleri girmektir.
Kötü Amaçlı Yazılım Uygulamaları
İnternet’ten indirilen kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızı açabilirse, kötü amaçlı yazılım uygulamaları telefonunuzun açıkta kalmasını sağlayabilir. Büyük uygulama mağazaları genellikle kötü amaçlı yazılım uygulamalarının platformları aracılığıyla yayılmasını engellemeye çalışır, ancak kötü amaçlı yazılım uygulamaları da web sayfalarından indirilerek dağıtılabilir. Sağduyu, kötü amaçlı yazılımlara karşı adil bir engeldir. Şu anda, kötü amaçlı yazılım uygulaması penetrasyonunun gerçek kapsamı bilinmemektedir ve abartılmış olabilir.
Düşük Teknoloji Hacking
Tüm telefon kesicileri yazılım, ekipman veya teknik uzmanlık içermez. En yaygın telefon korsanlarından biri, benzersiz bir PIN belirlemek için rahatsız etmemiş bir kullanıcının sesli mesajından yararlanmaktır . Telefon ağları genellikle bu durumlarda varsayılan bir PIN kodu atar, bu da bilgisayar korsanının bir kişinin telefon numarasını kullanarak sesli mesaja erişmesine ve web’den alınan varsayılan bir PIN’e izin verir. Bir PIN ayarlanmış olsa bile, bir hacker, bazı önemli kişisel ayrıntıları öğrenerek ve müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızı sıfırlayabilir. Kendinizi korumanın en iyi yolu, PIN’inizi düzenli olarak değiştirmek ve herkese açık bilgilerinizle (doğum günü, yıl dönümü vb.) İlgili numaralardan kaçınmaktır.

VE
Mobil güvenlik , kullanıcılar avuçiçi cihazlardan kişisel bilgilere giderek daha fazla erişirken devam eden bir endişe kaynağıdır. Bilgisayar korsanları için, akıllı telefonlarda saklanan büyük miktarda veri, onları karşı konulmaz bir hedef haline getiriyor ancak akıllı telefon üreticilerinin düzenli güncellemeleri de bu cihazları zor hedefler haline getiriyor. Kendinizi korumanın en iyi yolu, risklerin farkında olmak ve telefonunuzu korumak, bellenimi güncellemek, güvenli PIN’leri seçmek ve bir mobil cihazda kişisel bilgileri iletirken veya bunlara erişirken son derece dikkatli olmak gibi uygun adımları atmaktır.
Bu Başlıklarıda İnceleyin
23689