AYYILDIZ TİM
Ev Ağı Nasıl Çalışır?
Ev Ağı Nasıl Çalışır?

Ev Ağı Nasıl Çalışır? Ev ağı ile evinizde birden fazla bilgisayar bağlayabilirsiniz. Bir zamanlar, ev ağları öncelikle tekno-teknolojilerin alanıydı - çoğu aile ya ihtiyaç duymadı ya da birden fazla

Ev Ağı Nasıl Çalışır?

Ev Ağı Nasıl Çalışır?
Ev ağı ile evinizde birden fazla bilgisayar bağlayabilirsiniz.
Bir zamanlar, ev ağları öncelikle tekno-teknolojilerin alanıydı - çoğu aile ya ihtiyaç duymadı ya da birden fazla bilgisayara parası yetmedi. Ancak şimdi, e-posta için bilgisayar kullanmaya ek olarak , insanlar bunları okul, alışveriş, anlık mesajlaşma , müzik ve indirme ve oyun oynama için kullanıyor. Birçok aile için, bir bilgisayar etrafta dolaşmak için yeterli değildir. Birden fazla bilgisayar bulunan bir evde, bir ev ağı genellikle teknik bir oyuncaktan ziyade bir gereklilik haline gelir.

Bir ev ağı, bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasına izin verme yöntemidir . Evinizde iki veya daha fazla bilgisayarınız varsa, bir ağ onların paylaşmasına izin verebilir:

Dosyalar ve belgeler
Bir İnternet bağlantısı
Yazıcılar , baskı sunucuları ve tarayıcılar
Stereolar, TV’ler ve oyun sistemleri
CD yazıcıları
Farklı ağ türleri farklı donanım kullanır, ancak bunların hepsi aynı temel bileşenlere sahiptir:

Birden fazla bilgisayar
Bilgi alışverişini koordine etmek için donanım (bir yönlendirici gibi ) ve yazılım ( işletim sisteminde yerleşik veya ayrı bir uygulama olarak)
Bir bilgisayardan diğerine takip edilecek bilgi için bir yol
Evdeki bilgisayarları ağa bağlamayı düşünüyorsanız, keşfedilecek birkaç seçeneğiniz var. Bu yazıda, ev bilgisayar ağlarının farklı türlerini, nasıl çalıştıklarını ve bir tane oluşturmayı düşündüğünüzde neleri akılda tutmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Bir sonraki ev ağlarını oluşturan ve koruyan donanımlara bakacağız. Bölüm.

Ev Ağı Oluşturma

En popüler iki ev ağı türü kablosuz ve Ethernet ağlarıdır. Bu türlerin her ikisinde de yönlendirici, bağlı cihazlar arasındaki trafiği yönlendirerek çalışmanın çoğunu yapar. Çeviricinize, DSL veya kablolu modeme bir yönlendirici bağlayarak , birden çok bilgisayarın bir bağlantıyı Internet’e paylaşmasına izin verebilirsiniz.

Ağınızı İnternet’e bağlayacaksanız, bir güvenlik duvarına ihtiyacınız olacaktır . Güvenlik duvarı, ağınızı kötü niyetli kullanıcılar ve saldırgan Web sitelerinden koruyan ve bilgisayar korsanlarının verilerinize erişmesini veya verilerinizi yok etmesini engelleyen bir donanım aygıtı veya yazılım programıdır. Her ne kadar büyük miktarda bilgiyi korumak isteyen işletmeler için gerekli olsalar da, bir ev ağının kurulması için gerekli olan bir güvenlik duvarı olduğu için, güvenlik duvarı Sosyal Güvenlik numaraları, adresler, telefon numaraları ve kredi kartı numaralarını içerebilir. . Çoğu yönlendirici kablosuz ve Ethernet teknolojisini birleştirir ve ayrıca bir donanım güvenlik duvarı içerir.

Bu içerik bu cihazda uyumlu değil.

Bilgisayarınıza yüklenen birçok yazılım güvenlik duvarı, tüm gelen bilgileri varsayılan olarak engeller ve bilginin geçmesine izin vermenizi ister. Bu şekilde, bir yazılım güvenlik duvarı ağınıza hangi tür bilgileri izin vermek istediğinizi öğrenebilir. Symantec, McAfee ve ZoneAlarm, yazılım tabanlı güvenlik duvarları üreten popüler şirketlerdir. Bu şirketler genellikle satın alabileceğiniz gelişmiş güvenlik ve ücretsiz güvenlik duvarı koruması sunar.

DİĞER AĞ SEÇENEKLERİ
Kablosuz veya Ethernet sizin için uygun değilse, bilgisayarlarınızı bağlamak için başka seçenekleriniz vardır. Bilgisayarlarınızın USB veya FireWire bağlantı noktaları varsa, dosyaları bir yerden diğerine taşımak için kablolar, atlama aygıtları veya dosya aktarım aygıtları kullanabilirsiniz. Diğer seçenekler arasında güç hattı ve telefon hattı ağları bulunur. Hem güç hem de telefon hattı ağları, bilgisayarınızı bağlamak için evinizdeki mevcut kabloları kullanır, böylece ekstra kabloyu gizleme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Check out " Nasıl Güç-line Ağlar çalışır " ve " Nasıl Telefon satırı Ağlar çalışır "

Kablolu Ağlar

Ethernet ve kablosuz ağların her birinin avantajları ve dezavantajları vardır; ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, size diğerlerinden daha iyi hizmet edebilir. Kablolu ağlar, kullanıcılara çok sayıda güvenlik ve çok sayıda veriyi çok hızlı bir şekilde taşıma olanağı sağlar. Kablolu ağlar genellikle kablosuz ağlardan daha hızlıdır ve çok uygun olabilirler. Bununla birlikte, Ethernet kablosunun maliyeti eklenebilir - ağınızdaki daha fazla bilgisayar ve bunların dışında, ağınız ne kadar pahalı olacaktır. Buna ek olarak, yeni bir ev inşa etmediğiniz ve duvarlara Ethernet kablosu yüklemediğiniz sürece, evinizdeki kabloları evinizin etrafında görebileceksiniz ve kablolar hareketliliğinizi büyük ölçüde sınırlandırabileceksiniz. Örneğin, bir dizüstü bilgisayar sahibi, bilgisayarı duvara bağlıysa, kolayca hareket edemeyecektir.

İnsanların kablolu ağları kurmak için kullandığı üç temel sistem vardır. Bir Ethernet sistemi, bir bükülmüş bakır çift veya koaksiyel tabanlı taşıma sistemi kullanır. Ethernet için en yaygın kullanılan kablo, bir kategori 5 ekransız bükümlü çift (UTP) kablodur - bilgisayarlar ve yazıcılar gibi birkaç cihazı birbirine bağlamak isteyen işletmeler için yararlıdır, ancak hantal ve pahalı olması, ev için daha az pratik olmasını sağlar kullanın. Diğer yandan bir telefon hattı , çoğu evde bulunan mevcut telefon kablolarını kullanır ve DSL gibi hızlı servisler sağlayabilir . Son olarak, geniş bantlı sistemler kablo interneti sağlar ve bize kablolu televizyon veren aynı tip koaksiyel kabloyu kullanır.

Sadece iki bilgisayarı bağlamayı planlıyorsanız, tek ihtiyacınız olan her bilgisayarda bir ağ arabirim kartı (NIC) ve bunların arasında çalışan bir kablo. Birkaç bilgisayar veya başka cihaz bağlamak istiyorsanız, ek bir ekipmana ihtiyacınız olacaktır: bir Ethernet yönlendirici. Ayrıca, her bir bilgisayarı veya cihazı yönlendiriciye bağlamak için bir kabloya ihtiyacınız olacaktır.

Tüm ekipmanınıza sahip olduğunuzda, tek yapmanız gereken onu kurmak ve birbirleriyle konuşabilmeleri için bilgisayarlarınızı yapılandırmaktır. Tam olarak yapmanız gereken, ağın türüne ve mevcut donanımınıza bağlıdır. Örneğin, bilgisayarlarınız zaten yüklü olan ağ kartları ile geldiyse, tek yapmanız gereken bir yönlendirici ve kablo almak ve bunları kullanmak için bilgisayarlarınızı yapılandırmaktır. Seçtiğiniz türden bağımsız olarak, satın aldığınız yönlendiriciler, bağdaştırıcılar ve diğer donanımlar, eksiksiz kurulum yönergeleriyle birlikte gelmelidir.

Bilgisayarlarınızı yapılandırmak için yapmanız gereken adımlar, donanımınıza ve işletim sisteminize bağlı olarak değişecektir. Kullanım kılavuzları genellikle gerekli bilgileri sağlar ve belirli işletim sistemlerine adanmış Web siteleri , genellikle birbirinden farklı bilgisayarların konuşulmasına yardımcı olacak yararlı ipuçlarına sahiptir.

Daha sonra kablosuz ağların avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

AĞINIZ HAKKINDA GERGİN MİSİNİZ?
Bilgisayarlarla temel bir yakınlığa sahip olan çoğu insan, çok fazla yardım almadan bir ağ kurabilir. Ancak kartlar kurma ve bağlantı kurma fikri, bazı insanları tedirgin ediyor. Birçok internet servis sağlayıcısı (ISS) ev ağı paketleri sunmaktadır. Aylık ücret (ve bazen başlangıç ​​kurulum maliyeti) için ISS, ağınızı oluşturup sürdürmeniz için gereken donanımı ve desteği size sağlayacaktır.

Kablosuz Ağlar

Evinizdeki bilgisayarları bağlamanın en kolay ve en ucuz yolu , teller yerine radyo dalgaları kullanan bir kablosuz ağ kullanmaktır . Fiziksel kabloların yokluğu, bu tarz bir ağı çok esnek kılar. Örneğin, bir dizüstü bilgisayarı ağ kablolarıyla uğraşmadan ve bağlantınızı kaybetmeden odadan odaya taşıyabilirsiniz. Downside, kablosuz bağlantıların genellikle Ethernet bağlantılarından daha yavaş olması ve ağınızı korumak için önlem almadıkça daha az güvenli olmalarıdır.

Kablosuz bir ağ kurmak istiyorsanız kablosuz yönlendiriciye ihtiyacınız olacak . Kablosuz yönlendiriciden gelen sinyaller her yöne yaklaşık 100 fit (30.5 metre) kadar uzanır, ancak duvarlar sinyali kesebilir. Evinizin boyutuna ve şekline ve yönlendiricinin menziline bağlı olarak, yeterli kapsama almak için bir aralık genişletici veya tekrarlayıcı satın almanız gerekebilir .

Ayrıca , ağa bağlanmayı planladığınız her bilgisayarda bir kablosuz adaptöre ihtiyacınız olacaktır . Ağa yazıcı ve diğer aygıtları da ekleyebilirsiniz. Bazı yeni modellerde yerleşik kablosuz iletişim özellikleri bulunur ve kablosuz cihazlara sahip olmayan cihazlara kablosuz özellikler eklemek için kablosuz bir Ethernet köprüsü kullanabilirsiniz. Bluetooth standardını kullanan tüm cihazlar, birbirleriyle 10 metre (32 fit) arasında kolayca bağlanabilir ve çoğu bilgisayar, yazıcı, cep telefonu, ev eğlence sistemi ve diğer araç gereçler teknoloji ile birlikte gelir.

Kablosuz bir ağ oluşturmaya karar verirseniz, onu korumak için gerekli adımları atmanız gerekir - komşularınızın kablosuz sinyalinizi otostop çekmesini istemezsiniz. Kablosuz güvenlik seçenekleri şunları içerir:

Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP)
WiFi Korumalı Erişim (WPA)
Medya Erişim Kontrolü (MAC) adres filtreleme
Kablosuz yönlendiricinizi kurarken kullanmak istediğiniz yöntemi (veya yöntemleri bir arada) seçebilirsiniz. IEEE, bu güvenlik standartlarının her birini onaylamıştır, ancak çalışmalar WEP’in kolayca kırılabileceğini kanıtlamıştır. WEP kullanırsanız , işletim sisteminize Temporal Key Integrity Protocol (TKIP) eklemeyi düşünebilirsiniz . TKIP, geriye dönük uyumluluğa sahip bir sarıcıdır ; bu, etkinliğine müdahale etmeden mevcut güvenlik seçeneğinize ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Kesilmiş bir parmağın etrafına sargı sarmak gibi düşünün - bandaj parmağını normal işlevlerini yerine getirmesini engellemeden korur.

DAHA HIZLI KABLOSUZ
Çoğu ev kablosuz ağında , verileri 54 GHz’de 2.4 GHz hızında ileten 802.11g kablosuz ağ kullanılır . Daha yeni bir kablosuz standart 802.11n’dir, bu daha hızlıdır ve 802.11g’den daha uzun bir aralığa sahiptir

Yeni Ev Ağı Teknolojisi

Ev ağlarındaki yeni gelişmeler, sadece ev ofisleri ve eğlence sistemlerinden daha fazlasını etkilemektedir. En heyecan verici gelişmelerden bazıları sağlık ve barınmadır.

Sağlık hizmetlerinde, Kablosuz Sensör Ağları (WSN’ler) doktorların hastaları kablosuz olarak izlemesine izin verir. Hastalar, özel kanallar yoluyla veri ileten kablosuz sensörler kullanırlar. Bu sinyaller vital belirtiler, vücut fonksiyonları, hasta davranışı ve çevreleri hakkında bilgi içerir. Olağandışı bir veri iletimi durumunda - kan basıncında ani bir artış veya aktif bir hastanın aniden durduğu bir rapor gibi - bir acil durum kanalı sinyali alır ve hastanın evine tıbbi hizmetler gönderir.

Konut sektörü, ev ağı teknolojisi geliştirme için bir başka önemli alan. Bill Gates , var olan birkaç akıllı evden birine sahip , ama bir gün hepimiz bir arada yaşayabiliriz. Akıllı bir ev, merkezi bir bilgisayardan kontrol edilebilen işlevlere sahip, tamamen ağa bağlı bir yapıdır ve onu sıkça seyahat eden ev sahipleri için veya tüm bunları isteyen ev sahipleri için ideal bir teknoloji haline getirir.

İnşaatçılar, duvarlarındaki ilkel kurulumlu Ethernet kablolarından müşterilere kadar ev ağ seçenekleri sunmaya başladılar - çevre dostu bir dizüstü bilgisayardan ortam sıcaklığını evdeki yüzlerce milden yönetiyorlar. Çamaşır Zaman adı verilen bir denemede Microsoft, Hewlett Packard, Panasonic, Proctor & Gamble ve Whirlpool, ev aletlerinin arayüzünün gücünü gösterdi. Deney , bir TV , PC ve cep telefonu ile çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi ağa bağladı . Ağa bağlı cihazların bu duyulmamış kombinasyonu, ev sahiplerinin, çamaşır yıkama yükleri bittiğinde, TV ekranlarına uyarı göndererek, çamaşır yıkandıktan veya kurdukları zaman bilmelerini sağlar.anlık mesajlaşma sistemleri veya cep telefonları. Çok çeşitli işlevleri yerine getiren sistemler için araştırma ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir - veri ve ses tanıma, evlerimize girme, çıkma ve güvenliği sağlama şeklini değiştirebilirken, servis cihazları yiyeceklerimizi hazırlayabilir, iç ortam sıcaklıklarını kontrol edebilir ve evlerimizi temiz tutabilir.

Bu teknoloji umut verici, ancak henüz tüketici pazarı için henüz hazır değil. Ortalama bir tüketici bir WSN veya akıllı bir evi karşılayamaz ve eğer yapabilirse, bu gelişmiş sistemleri çalıştıramayacak kadar iyi bir şansı vardır. Başka bir konu da güvenlik - geliştiriciler bu ağları güvenceye almak için bir yol buldukça, tüketiciler tıbbi bilgileri paylaşma riskini üstlenerek evlerini saldırıya açık bırakıyor.

Ev ağları, kurulum ve teknoloji hakkında çok daha fazla bilgi için Eğitimlerimizi Bekleyin.
Bu Başlıklarıda İnceleyin
6250