AYYILDIZ TİM
Dijital Hak Yönetimi Nasıl Çalışır?
Dijital Hak Yönetimi Nasıl Çalışır?

Dijital Hak Yönetimi Nasıl Çalışır? Müzik endüstrisinin ömrü boyunca korsanlık ciddi bir sorun değildi. Kayıtlı sesin başlangıcından 1960’lı yıllara kadar insanlar plak dükkanlarında vinil kayıtları

Dijital Hak Yönetimi Nasıl Çalışır?

Müzik endüstrisinin ömrü boyunca korsanlık ciddi bir sorun değildi. Kayıtlı sesin başlangıcından 1960’lı yıllara kadar insanlar plak dükkanlarında vinil kayıtları satın aldı. Onları evde ve toplantılarda dinleyebilir ve arkadaşlarıyla değiştirebilir, ancak onları kopyalamak zor ve pahalı bir çaba olabilirdi. Tabii ki, birkaç kişi bootleg kayıtları yaptı, ama genellikle kayıtların veya yayın performanslarının rekorların küçük bir kısmının serbest bırakılmasıyla ilgileniyorlardı - örneğin Bob Dylan şarkılarının bazı alternatif kayıtları ya da Beach’in bir araya getirilmiş versiyonu Günün ışıklarını henüz göremeyen Boys ’albümü "SMiLE".

Manyetik bantın bir kayıt ortamı olarak ortaya çıkması, öncelikle boş mikro-kasetlerin satışa çıkarılmasından sonra, değişmeye başladı . Bazı kayıt sektörü yöneticileri, kaset kasetlerini kopyalayan insanlarla ilgili bir sorunla karşı karşıya kaldı, ancak kısa bir süre sonra endişelenecek daha fazla sorun yaşadılar - özellikle CD’ler geldiğinde ve ses dijital hale geldiğinde. CD yazıcıları , insanların müzikleri CD’lerden ve kişisel bilgisayarlardan çıkarmasına izin verdi. İnternet ve eşler arası siteleri (P2P) denklemlere ekleyin ve yöneticileri kaygılamaya başladı. İnsanlar aniden internet üzerinden neredeyse sınırsız sayıda kullanıcı ile müzik kopyalayıp paylaşabildilerşarkı, albüm, hatta tüm diskografileri bir kuruş ödemeden indirebilme şansı veriyor. Müziğin değeri o kadar hızlı değişiyorsa, müzik endüstrisi nasıl tepki gösterir?

Yakında plak şirketleri sıradan kompakt diskler aldıklarını düşünen tüketicilere "özel" müzik CD’leri satmaya başladılar. İnsanlar bilgisayarlarında bu CD’leri çalarken, birçok durumda ne oldu bir casus yazılım kabusu eşdeğeri oldu : Programlar dondu, uygulamalar yavaşladı ve sorunun kaynağı olan bir dizi gizli dosya kaldırmak neredeyse imkansız olduğunu kanıtladı. Bir şirket bunu neden müşterilerine yapıyor?

... R. R.iz. R.... R R.. Riz.... R.... R R... R. R.. R. R. R. R.. Tüketicileri dijital içeriği yeni ve yenilikçi yöntemlerle kullanma yetkisi veren dijital devrim, telif hakkı sahiplerinin mülklerinin dağıtımını kontrol etmelerini neredeyse imkansız hale getirdi. Bu sadece müzik değil, film, oyunları ve dijitalleştirilebilen ve çevrilebilen diğer ortamlardır. Dijital haklar yönetimi veya DRM , korsanlık uygulamalarını durdurmayı veya en azından kolaylaştırmayı amaçlayan herhangi bir teknolojiyi tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bu makalede, DRM’nin ne olduğunu, telif hakkı sahiplerinin kavramı nasıl uyguladıklarını ve dijital içerik kontrolü için geleceğin neler yaptığını öğreneceğiz.

Dijital haklar yönetimi, teknolojik araçları kullanarak telif hakkıyla korunan materyale erişimi kontrol eden her şeye atıfta bulunan geniş kapsamlı bir terimdir. Özünde, DRM dijital kontrole sahip olan kişiden kullanım kontrolünü kaldırır ve bir bilgisayar programının ellerine geçirir. Uygulamalar ve yöntemler sınırsız - burada dijital hak yönetiminin sadece birkaç örneği var:

Bir şirket sunucularını hassas e-postanın iletilmesini engelleyecek şekilde ayarlar .
Bir e-kitap sunucusu , içeriğin telif hakkı sahibi tarafından belirlenen kısıtlamalara dayanarak materyalin erişimini, kopyalanmasını ve yazdırılmasını kısıtlar .
Bir film stüdyosu, DVD’lerinde bir kullanıcının ikiye yapabileceği kopya sayısını sınırlayan bir yazılım içerir .
Bir müzik etiketi , kopyalama yazılımını karıştırmayı amaçlayan bilgi biti içeren bir CD türünde başlıklar yayınlar .
Çoğu tüketici DRM yöntemlerini aşırı kısıtlayıcı olarak görse de - özellikle film ve müzik endüstrilerince kullanılan yöntemler - dijital haklar yönetimi yine de meşru bir sorunu çözmeye çalışıyor. Dijital içeriklerin İnternet üzerinden dosya paylaşımı ağları üzerinden dağıtımı, geleneksel telif hakkı yasasını pratikte geçersiz kılmıştır. Birisi bir MP3 dosyasını indirdiğindeCD’yi satın almak yerine ücretsiz bir dosya paylaşım ağından telif hakkıyla korunan bir şarkının telif haklarına sahip olan müzik etiketi ve şarkıyı yaratan sanatçı para kaybeder. Film endüstrisinde, bazı tahminler, DVD içeriğinin yasa dışı dağıtımından yılda yaklaşık 5 milyar dolar gelir kaybına neden oluyor. İnternetin doğası, bu şekilde yasayı çiğneyen herkese dava açmayı imkansız kılıyor, bu nedenle şirketler, tüketicilerin dijital kopya çıkarmaları için teknolojik olarak imkansız hale getirerek dağıtımın kontrolünü yeniden kazanmaya çalışıyorlar.

Sorun şu ki, bir DVD satın aldığınızda, kendi kullanımınız için bir kopyasını çıkarmanız tamamen yasal. Bu, telif hakkı yasasındaki adil kullanım doktrininin özüdür - korunan materyalin kişisel kullanım için kopyalanması ve herhangi bir kullanım için kamusal alanda herhangi bir şeyin kopyalanması dahil olmak üzere, telif hakkı korumasını içerik kullanıcısı lehine geçersiz kılan belirli durumlar vardır. Çoğu dijital hak yönetim şeması adil kullanım göz ardı edemez, çünkü bir bilgisayar programı öznel kararlar veremez.

DRM tartışmasına daha fazla girmeden önce, bir geri adım atıp bir DRM şemasının programlama açısından ne anlama geldiğini öğrenelim.

DRM GEÇMİŞİ
DRM yeni bir şey değil - bu eski disketlerin çoğu kopya korumalıydı. Üreticiler, onları tipik bir tüketici sürücüsünün taklit edemediği özel sürücüler kullanarak yazdı. Bazıları, yazılımın çalışması için bilgisayardaki bir G / Ç bağlantı noktasına bir donanım parçası bağlanmasını gerektirdi.

DRM Çerçevesi

İdeal DRM sistemi, kullanıcı için tamamen şeffaf ve bilgisayar programı çatlamak için oldukça karmaşık şeylerdir. İlk nesil DRM yazılımı sadece kopyalamayı kontrol etmek için çalıştı. Diğer taraftan, ikinci nesil DRM şemaları, görüntüleme, kopyalama, yazdırma, değiştirme ve dijital içerikle yapabileceğiniz diğer her şeyi kontrol etmeyi amaçlamaktadır.

Bir dijital haklar yönetimi şeması üç düzeyde faaliyet gösterir: bir içerik parçası için telif hakkı oluşturmak , telif hakkıyla korunan içeriğin dağıtımını yönetmek ve bir tüketicinin dağıtıldıktan sonra bu içeriğin neler yapabileceğini kontrol etmek. Bu kontrol seviyesini gerçekleştirmek için bir DRM programı, üç varlığı ( kullanıcı , içerik ve kullanım hakları) ve bunlar arasındaki ilişkiyi etkili bir şekilde tanımlamalı ve tanımlamalıdır .

MP3 indirme sitesi için basit bir DRM şemasının örneğini alalım. Jane Doe, Lauryn Hill’in "Her Şey Her Şey" yi indirmek için abone olduğu bir siteye giriş yapıyor. Jane’in abonelik seviyesi, ayda beş indirmeye hak kazanıyor. Bu durumda, kullanıcı Jane Doe, ve içerik Lauryn Hill’in "Herşey Her Şey." Kullanıcı ve içeriği tanımlamak oldukça basit görevlerdir. Jane’in muhtemelen bir müşteri kimlik numarası vardır ve sitedeki her bir MP3 dosyasının muhtemelen onunla ilişkili bir ürün numarası vardır. Daha zor kısım, hakları tanımlamaktır - Jane’in olduğu ve kullanılmasına izin verilmediği yollar "Herşey Her Şeydir." İndirebilir mi, yoksa ay için beş dosyayı indirmiş mi? Kopyalayabilir mi yoksa şifrelenmiş mi?dosya ve karşılık gelen bir anahtar? Kendi ses karıştırma yazılımında kullanmak için şarkının bir parçasını kullanabilir mi, yoksa dosya kilitli mi? Kullanım hakları yalnızca izinleri ve kısıtlamaları değil, aynı zamanda işlemle ilgili tüm yükümlülükleri de içerir - örneğin, bu indirme için Jane’in ekstra ödeme yapması gerekiyor mu? Bu şarkıyı indirirse Jane bir tasarruf için söz verdi mi? Bu, Jane, şarkı ve haklar arasındaki ilişkiye dahil olacaktı.

HAK İFADESİ DİLİ
"Haklar" bilgisayar dostu bir kavram değildir ve programcılar bu fikri dijital terimlerle tanımlamak için yeni bilgisayar dilleri geliştirmişlerdir. Şu anda kullanımda olan iki hak ifade dili, XML tabanlı bilgisayar dilleri olan MPEG Doğru İfade Dili (MPEG REL) ve Açık Dijital Haklar Dili (ODRL). ODRL, "alıntı", "yükle", "ödünç ver", "değiştir", "oynat" ve "sat" gibi hak terimlerini kullanır. Ayrıca, kısıtlamaları ("sabit tutar", "aralık" ve "aralık") belirler ve ödemeleri ("feeType", "ön ödeme" ve "sonradan ödeme") tanımlar.

ane’in bu ay şu ana kadar sadece üç dosya indirdiğini ve bu indirme işleminin abonelik hakları kapsamında olduğunu varsayalım. Ve bu şarkıyı indirirse önümüzdeki ayın abonelik ücretinin 1 $ ’ı için promosyon teklifi aldığını varsayalım. Jane dosyayı adil kullanım altında kopyalayabilmelidir, ancak belki sadece üç kopya çekebilir. Ve telif hakkı sahibinin, dijital içeriğinden alıntı yapma hakkını herkesin reddettiğini varsayalım. Bu yükleme için DRM yapısı şunun gibi görünebilir:

Jane’in siteye her girişinde kullanıcı durumu aynı kaldığı sürece, kullanıcı, içerik ve haklar arasındaki ilişkinin değişebileceğini unutmayın. DRM şeması değişen koşullara uyum sağlamalıdır. Eğer Jane abonelik seviyesini ayda sadece beş indirme yerine sınırsız indirmeye izin veren bir seviyeye çıkarırsa, DRM yazılımı bu yeni ilişkiye ayarlamalıdır. DRM şeması, web sitesinin teknolojisine bağlanmalıdır, böylece uçucu ilişkiyi ayarlayabilir. Bu, kesintisiz DRM kurulumlarının uygulanmasının zor olmasının bir nedenidir: Devam etmek için hiçbir standart olmaksızın, dijital haklar yönetimi yazılımı mevcut e-ticaret araçlarıyla kolayca uyum sağlayamaz . Yine de, kontrol edilmesi en kolay işlem, bir Web sitesinden indirmektir.. Zor olan, kullanıcının kendi mülkiyetinde olduğunda dijital içeriğin ne yaptığını kontrol etmektir. İndirme sitesi Jane’in kullanım haklarını nasıl uygulayacak? Dosyanın sadece iki kopyasını yapacağını nereden biliyorlar? Bu, DRM’nin yapışkan olabileceği yerdir. İnsanları elektronik materyalin kopyalamasını engellemeye çalışan büyük bir medya şirketiyseniz, bunu yapmak zor değildir.

ContentGuard, Digimarc, InterTrust ve Macrovision gibi şirketler, bir DRM şeması oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi içeren otomatik "DRM çözümleri" satıyor. ContentGuard’ın eksiksiz DRM araç takımı, telif hakkı sahiplerinin, film indirme işlemlerinden, yazılım kullanımından Web sitesi erişimine kadar her şey dahil olmak üzere, dijital ürünleri ve hizmetleri için lisans oluşturmalarını ve uygulamalarını sağlar. RightsExpress yazılımı, MPEG REL hakları ifade dilini kullanır ve bir içerik tanımlamak, bir kullanıcıyı tanımlamak ve kullanım haklarını tanımlamak amacıyla telif hakkı sahibine yol gösterir. Telif hakkı sahibi, içerik için erişim düzeylerini ve şifreleme modlarını ayarlayabilir, kullanıcıların bu ayarlara göre içerik elde etmesini sağlayan özel bir arayüz oluşturabilir, kullanıcı kimliğini doğrulayan ve bu içeriğin kullanımını izleyen bir yürütme modeli geliştirebilir.

ane’in "Herşey Her Şey" yi iki kere kopyalamasına izin vermek oldukça basit bir şey. Bilgisayarlar "2." yi anlıyor. Ama Jane’i "MP3 çalarıma ve dizüstü bilgisayarıma çoktan kopyaladım" dediğinde Jane’i anlamıyorlar ama yeni bir masaüstü bilgisayarım var ve tekrar aktarmam gerekiyor! "

"Adil kullanım", mutlaka kolayca tespit edilen bir şey değildir. Pek çok şirket, İnternet üzerinden akan dijital içeriğin "deliğini" takmak için çaresizce tedbirler aldı ve tüketicinin satın aldığı içerikle ilgili karar alma hakkını elimine etti. Çok sayıda, daha yeni DRM şemaları, kopya korumasından hattı kullanıcıyı bağladığından geçti.

Yaygın bir DRM şifreleme şeması, sonsuza kadar çalışan bir şifreleme anahtarı sağlar. Bu durumda, anahtar, kullanıcının makinesinin kimlik numarasına bağlı olmalıdır. Anahtar, yalnızca orijinal olarak yüklendiği bilgisayardan erişildiğinde dosyayı çözecektir. Aksi takdirde, kullanıcı şifreli yazılımla birlikte anahtarı bildiği herkese iletebilir.

Macrovision SafeCast veya Microsoft Ürün Etkinleştirme tarafından korunanlar gibi bazı ürünler, içeriğin yasa dışı kullanımını önlemek için Web tabanlı bir izin şeması kullanır. Bir kullanıcı yazılımı yüklediğinde, bilgisayar bir programı yüklemek ve çalıştırmak için izin (erişim anahtarı) almak için bir lisans doğrulama sunucusuna başvurur. Kullanıcının bilgisayarı, bu belirli yazılımı yüklemek için izin isteyen ilk kişi ise, sunucu anahtarı döndürür. Kullanıcı yazılımı arkadaşına verirse ve arkadaş onu yüklemeye çalışırsa, sunucu erişimi reddeder. Bu tür bir programda, bir kullanıcının yazılımı başka bir makineye kurması için izin almak üzere genellikle içerik sağlayıcıyla iletişim kurması gerekir.

Daha az kullanılan bir DRM yöntemi dijital filigrandır . FCC, bir dijital kayıt cihazının bir programı kaydetmesine izin verilip verilmediğini bilmesini sağlayan bir "yayın bayrağı" gerektirmeye çalışmaktadır. Bayrak, dijital sinyali ile gönderilen bir kod parçasıdır. Yayın bayrağı bir programın korunuyorsa, bir DVR veya DVD kaydedicibunu kaydedemeyeceğim. Bu DRM önerisi, orada daha yıkıcı olanlardan biri, çünkü yayın bayrağını okuyabilecek medya ve ekipman gerektiriyor. Bu noktada Philips’in Video İçerik Koruma Sistemi (VCPS) formatı geliyor. VCPS teknolojisi FCC yayın bayrağını okur ve bir cihazın bir programı kaydedip kaydedemeyeceğini belirler. Korunmasız içeren bir disk herhangi bir DVD oynatıcıda oynatılabilir, ancak yayın bayrağına sahip sadece VCPS tarafından hazırlanmış oynatıcılar üzerinde kayıt ve oynatılır.

DRM sağlayıcı Macrovision, yakın zamandaki DVD koruma ürünlerinden birinde ilginç bir yaklaşım kullandı. Bir DVD’yi kopyalanamaz hale getirmek yerine, Macrovision RipGuard, kopyalamayı önlemek için DVD kopyalama yazılımındaki hataları giderir. Bir DVD’deki yazılımdaki bir kod parçası ve amacı şifrelenmiş DVD’leri okumak ve kopyalamak için yazılım sağlayan küçük bir program olan DeCSS olarak bilinen kodu karıştırmaktır. Macrovision programcıları, kusurlarını keşfetmek için DeCSS’yi inceledi ve ardından bu hataları tetiklemek ve kopyalama işlemini kapatmak için RipGuard’ı yaptı. DVD tüketicileri, çoğunlukla, daha çok DeCSS kullanmayan veya DeCSS tabanlı riperlerdeki kodu değiştirerek ripleme yazılımı kullanarak, RipGuard etrafında yollar buldular. Digital Millennium Copyright Act 1998 ABD’de bir DRM sistemini yasa dışı hale getirmeyi devre dışı bırakır, ancak birçok kişi DRM kısıtlamalarını devre dışı bırakmak için yöntemleri aktif olarak araştırır ve yayınlar.

Son zamanlardaki DRM şemaları, dijital içerik sağlayıcıları ve dijital içerikli tüketiciler arasında olumsuz bir ilişki kurdu ve yalnızca üst elden ele almak için sinsi teknikler kullanan tüketiciler değil. Yıllar boyunca, DRM teknolojisini içeren bazı tartışmalar ortaya çıkmıştır.

Örneğin, 2005 yılında, Sony BMG, seçilmiş CD’leri dağıtır (bir tahminde 20’de başlık sayısı belirlenir), davalara , geri dönüşlere ve halkla ilişkiler kâbusuna yol açtı . Sorun CD’lerde iki yazılımdan kaynaklanıyordu: SunnComm’un MediaMax’ı ve First4Internet’in Genişletilmiş Kopya Koruması (XCP). Olay, telif hakkı sahiplerinin içeriğinin korunmasına nasıl izin verildiğine ilişkin soruları gündeme getirdi. Bu durumda, kopya koruma insanların endişelerinin en azıydı.

Her şeyden önce, MediaMax yazılımı bir telif hakkını hiç korumaz. Kullanıcıların etkinliklerini izler. Birisi bilgisayarında CD çalarsa, MediaMax SunnComm sunucusuna bir mesaj gönderir. Sony-BMG, CD’yi kimin dinlediğini ve ne sıklıkta dinlediğini öğrenebilir. Ve bu, sahnelerin ardında gerçekleşiyor - CD’de faaliyetin veya feragatnamelerin bariz belirtileri yok. Daha da kötüsü yapmak için, onu kaldırmak için kolay bir yol yoktur.

Diğer problem daha büyüktür. First4Internet’in Genişletilmiş Kopya Koruması, bir kişinin CD’ye çektiği kopya sayısını üç ile sınırlar - bu rahatsız edici olabilir, ancak tartışmalı olarak "telif hakkı koruma" alanı içinde. XCP uproar öncelikle yazılımın diğer aktiviteleri ile ilgilidir. İlk olarak, kullanıcının makinesinde gizlenir, böylece kullanıcı orada olduğunu bilmiyordur ve muhtemelen görüyorsa onu bulamamaktadır. Virüs bir kez güvenlik riski oluşturabilecek Windows işletim sisteminde gizli bir alan (bazen rootkit olarak adlandırılır ) oluşturur.yazarlar orada olduğunu öğrenir. Bir virüs sonsuza dek tespit edilmeden orada yaşayabilirdi. Virüs tarayıcıları genellikle dosyaları rootkit’te göremez. XCP ayrıca bilgi işlem süreçlerini yavaşlatır ve kopya koruma güncellemelerini yüklemek için otomatik olarak Sony-BMG sunucusuna bağlanır. Ve onu kaldırmanın kolay bir yolu yok. Bazı kullanıcılar dosyalardan ve olumsuz etkilerinden kurtulmak için sabit disklerini yeniden biçimlendirmek zorunda kaldılar.

Sony, yerleşik olarak bulunan bu DRM yazılım birleşimi ile milyonlarca diski geri çağırdı ve gizli dosyaları görünür hale getiren araçlar yayınlamayı kabul etti. Sony, geri kalanı ile birlikte büyük etiketler, esasen DRM’den [kaynak: Holahan ] vazgeçti .

Ancak DRM sonsuza kadar ortadan kalkmadı ve hem işletmeler hem de tüketiciler için sorun yaratmaya devam ediyor. Elektronik Sanat (EA) tarafından 2008 yılında çıkarılan, çokça beklenen bilgisayar oyunu "Spore", pek çok oyuncunun SecuROM olarak bilinen müdahaleci ve kaldırılması zor bir DRM sistemi olarak kabul edildi. Üç kurulumla "Spore" satın alan teknoloji sınırlı oyuncular, EA’nın müşteri hizmetlerine başvurmaktan ve satın alma kanıtı sağlamadan, kurulum limitlerini aşma nedenlerinden ve diğer bilgilerden daha fazlası. EA, sonunda oyunun DRM’sindeki kısıtlamaları gevşetmişti, ancak serbest bırakılma tarihinden kısa bir süre sonra hâlâ birçok dava ile vuruldular [kaynak: Kuchera ].

Apple ve müşterileri, şirketin indirme hizmetinin iTunes’dan indirilmeleriyle ilgili endişelerini de dile getirdiler. Herhangi bir DRM türü ile ilgili çok az basında, Apple, Ekim 2008’de kişisel dizüstü bilgisayarları olan Macbook’un yeni modellerini yayınladı. Bu MacBook’lar Yüksek Bant Genişliği Dijital İçerik Koruması (HDCP) ile kurulduIntel tarafından geliştirilen bir kopya koruma şeması. Teknolojinin farkında olmadan, MacBook’ları satın alan ve dizüstü bilgisayarlarına bağlanan harici monitörlerde iTunes’dan indirilen filmleri oynatmaya çalışan birçok müşteri hiçbir şey izleyemedi. HDCP, korsanların içeriği kopyalama yazılımına kaydetmesini önlemek için herhangi bir filmin analog cihazlarda oynatılmasını engeller, ancak içerik satın alan birçok müşteri, bilgisayarlarına bağlanan harici monitörlerde film gösteremediklerini tespit etti. Macbook ekranları [kaynak: Chen ].

DRM için endüstri çapında standartlar yoktur. Bu noktada, dijital eğlence sektöründeki pek çok şirket ham maddeyi tercih ediyor; “çünkü ben öyle söyledim” yaklaşımı, kullanıcıların materyali, dönemi kopyalayamaz, basamaz, değiştiremez veya aktaramaz. DRM ile ilgili aktivistlerin en çok ilgilendiği alan, mevcut DRM trendlerinin geleneksel telif hakkı yasası kapsamında sağlanan korumaları aşması gerçeğiyle ilgilidir. Örneğin, bir DVD oynattığınızdaBu, fragmanları atlamanıza izin vermez, bunun telif hakkını korumakla ilgisi yoktur. Bununla birlikte, tüketicilerden daha fazla olsa da, dijital içeriği arşivleyen ve ödünç veren kütüphaneler ve eğitim kurumları, son derece kısıtlayıcı DRM yazılımı norm haline gelirse kaybedecek çok şey var. Bir kitaplık, zaman sınırlı bir şifreleme anahtarıyla bir yazılım parçasını arşivleyemez ve geleneksel kredi yapısını kullanarak içeriği görüntülemek için makineye özgü bir lisans veremez.

Dijital hak yönetimine karşı argümanlar, kullanıcı gizliliği, teknolojik yenilik ve adil kullanım gibi konuları tartışıyor. Telif hakkı kanunu uyarınca, adil kullanım doktrini, tüketiciye, telif hakkıyla korunan içeriğin kendi kullanımları için kopya çıkarma hakkı verir. Bir içerik alıcısının satın aldığı içeriği yeniden satmak veya vermek için "ilk satış", "belirli bir süre sonra telif hakkının sona ermesi" gibi "diğer satış" gibi diğer doktrinler de, DRM uygulamasında yol kenarı. Sony-BMG’de gördüğümüz gibi, tüketici faaliyetlerini gizlice izleme ve bir kullanıcının bilgisayarındaki dosyaları gizleme, kullanıcı gizliliğini ele geçiriyor - bir yasal yazılım yönetimi programı değil, bir casus yazılım uygulamasının yöntemleri. DRM sistemleri, dijital içeriğin kullanımını ve şeklini sınırladığı için teknolojik yeniliği de etkileyebilir. Üçüncü taraf satıcılar, yazılıma özgü ürünleri ve eklentileri geliştiremezler.Bu yazılımdaki bilgisayar kodu, DRM tarafından süresiz olarak korunmaktadır ve tüketiciler, değişiklik yapılmasını engelleyen bir DRM şemasıyla korunuyorsa, kendi donanımlarıyla yasal olarak uğraşmazlar.

Princeton Üniversitesi’nden Profesör Ed Felten’in keşfettiği gibi, DRM yalnızca teknolojik gelişme özgürlüğünü değil, aynı zamanda konuşma özgürlüğünü de etkiler. Felten, 2001 yılında hatalı bir DRM sistemi üzerine bir makale yayınlamaya çalıştığı zaman, müzik endüstrisinin üyeleri onu davalarla tehdit etti. Birçok şirket araştırmasının, ABD’de yasadışı olan DRM şemalarını atlayarak insanlara yardımcı olacağını söyledi. 1998 Digital Millennium Copyright Act (DCMA)Adil kullanım doktrinine saygı gösterip göstermediğine bakılmaksızın bir DRM şemasının korunmasını sağlar. DRM’yi geçmek yalnızca yasalara aykırı değildir, aynı zamanda DRM kısıtlamalarını atlamanıza olanak tanıyan herhangi bir ürünü oluşturmak, satın almak veya indirmek de yasaktır. Tüketici hakları grupları, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nın, yasaya aykırı bir DRM sisteminin devre dışı bırakılmasını öngören Kongre’yi kullandırarak, kullanabilecekleri DRM şemalarının türüne sınır koymamak suretiyle, telif hakkı sahiplerine uygunsuz bir avantaj sağladığını iddia ederek, lobi faaliyetleri yürütmektedir. . Özünde, bazılarına göre, DCMA rekabet karşıtılığı teşvik ediyor ve tüketicilerin eğlencenin tadını çıkarmasını giderek zorlaştırıyor [kaynak: Lee ].

Giderek artan dijital içerik alanında, herhangi bir DRM sisteminin hem telif hakkı sahiplerini hem de tüketicileri tatmin edip edemeyeceğini merak etmeye devam ediyoruz. DRM endüstriler arasında standart hale geldiğinden, sonuç uzmanların "güvenilir bilgi işlem" dediği şey olacaktır. Bu kurulumda, DRM yöntemleri, üretim veya yükleme işleminden satın alma veya dijital içeriğin kullanımının kullanıcı eline geçtikten sonra indirilmesine kadar her adımda telif hakkıyla korunan içeriğin korunmasını sağlayacaktır. Bilgisayarlar, bir kullanıcının bir parça içerikle yasal olarak ne yapmasına izin verildiğini otomatik olarak bilir ve buna göre hareket eder. Standartların benimsenmesiyle, tüketiciler en azından kısmen daha iyi durumda olacaklardır, çünkü DRM kodlu medya her tür ekipman üzerinde çalışacaktır. Ancak, kullanıcı hakları söz konusu olduğunda, tüketiciler için iyi görünmüyor.
Bu Başlıklarıda İnceleyin
8193