AYYILDIZ TİM
Akıllı Telefonunuz Hack Edilebilir mi? Telefon Korsanlığı Nasıl Çalışır?
Akıllı Telefonunuz Hack Edilebilir mi? Telefon Korsanlığı Nasıl Çalışır?

Akıllı Telefonunuz Hack Edilebilir mi? Akıllı telefonunuzu dikkatli kullanın - kim dinleyebileceğini asla bilemezsiniz. İşte her zaman teknolojiye girdiğimiz sorun: Bir şey elde etmek için bazen bir

Akıllı Telefonunuz Hack Edilebilir mi? Telefon Korsanlığı Nasıl Çalışır?

Akıllı Telefonunuz Hack Edilebilir mi?
Akıllı telefonunuzu dikkatli kullanın - kim dinleyebileceğini asla bilemezsiniz.

İşte her zaman teknolojiye girdiğimiz sorun: Bir şey elde etmek için bazen bir şeyler vermelisiniz. Bu yüzden, iki milyardan fazla (şimdi üçte birden fazla) kişi, artık ay içinde yapılan ilk uzay gemisinden daha fazla bilgi işlem gücü ile dolaşmasına olanak tanıyan bir akıllı telefona sahipken , aşağı doğru, elbette ki Daha iç içe geçtikçe, mahremiyetimizi korumak daha zor olu...
Telefon hackleme , sesli postaların, telefon görüşmelerinin veya metin mesajlarının yakalanması pratiği, son yıllarda, bu siber suçun yüksek profilli (ve endişe verici) vakalarının sayısından dolayı, merkezi bir aşamaya girmiştir .

Haberlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, her bir örnek siber güvenlik konusunda daha fazla endişe uyandırdı ; bu konu birçok kişinin kişisel, kurumsal ve hatta ulusal güvenlik için hayati olduğuna inanıyor. Bunu kabul ederek, politika yapıcılar bu eylemlerle mücadele etmek için kararlı adımlar atıyorlar. Bu bir başlangıçtır, ancak akıllı telefon kullanıcıları da kendilerini korumak için harekete geçmelidir. Bir akıllı telefon taşırsanız, bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Telefon Korsanlığı Nasıl Çalışır?
Bilgi aktarımıyla desteklenen hızlı tempolu bir dijital dünyada, telefon korsanlığı kaçınılmaz görünüyor. Hikayeleri arayan sırları ya da gazeteleri çalmaya çalışan bir rakip olsun, her zaman casusluk için sürekli bir teşvik var . Ama nasıl yapılır? Cevap sizi şaşırtabilir. Aslında, tek gereken küçük bir internet yazılımı.

Evet, şu anda sanal olarak herkesin çağrı listelerine, kişilere ve metin mesajlarına erişmesine yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi yazılım var. Ancak, bu araçların çoğu doğrudan yükleme gerektirir; yani casus yazılımları indirmek veya yüklemek için birisinin telefonunuza erişmesi gerekir .

Ne yazık ki, bundan daha iyi bir teknoloji var. Yakın zamanda, bilgisayar korsanları telefonlara uzaktan erişmenin yollarını bulmuşlardır. Bu süreç biraz daha karmaşıktır. Bunun başarılmasının en yaygın yollarından biri, bozuk bir bağlantı veya resim içeren bir metin mesajı veya e-posta gönderilmesidir. Mağdurun üzerine tıkladığında, kötü amaçlı yazılım kendini gizlice telefona yükler, burada arka planda kalır, genellikle fark edilmez. Buradan, metin mesajları ve web geçmişi dahil olmak üzere üçüncü bir tarafa bilgi gönderebilir.. Bu tür bir yazılım, bilgisayar korsanlarının bir telefon kamerasına girmesine ve konuşmaları dinlemek için telefonun mikrofonunu kontrol etmesine bile izin verebilir. Bu istila edici geliyorsa, çünkü odur. İyi haber, telefon hacklemesini önlemek için alınabilecek pek çok adım var. ( Hacker’lar Cep Telefonunuzu Kırmak İçin Kullanılan Ortak Yöntemlerde telefon hackleme hakkında daha fazla bilgi edinin .)

Telefon
Bazı telefonların korsanlığa karşı diğerlerine göre daha hassas olduğuna dair kanıtlar var . Ne yazık ki, tam olarak hangi telefon açıklamalarına uyan telefonlar kime sorduğunuza göre değişir. Android’in "parçalanması" , eleştirmenlerinin çoğunun, rakiplerine göre daha fazla kesilmeye daha yatkın olduğuna inanmasına neden oldu. Buna ek olarak, Android’e esnekliği veren açık kaynaklı kod da güvenliği daha da zorlaştırıyor. Bunun başlıca sebebi, bilinçli bilgisayar korsanlarının platformun mimarisine daha fazla erişebilmeleri ve özellikle verileri ayıklamak için özel olarak tasarlanmış yazılımları tasarlayabilmeleridir. Bu problem, programcıların kısıtlama olmaksızın uygulamaları açık bir şekilde yaymalarına izin verilmesi gerçeğiyle birleşmiştir.

Apple’ın iOS yazılımı, daha fazla güvenlik önlemleri ile birlikte daha sıkı bir uygulama onay sürecine sahiptir. Teoride, bu iPhone’ları hacklemeyi zorlaştırmalıdır. Ne yazık ki, Apple da hack-proof değil.

Gerçek şu ki, herhangi bir telefonun saldırıya uğraması, teknoloji topluluğundaki endişeleri dile getiren bir gerçektir. Bu tür saldırıları önlemenin bazı sorumluluğu akıllı telefon ve uygulama geliştiricileri ile ilgilidir, ancak kullanıcıların sorunları kendi ellerine almalarına kesinlikle zarar vermez.

Telefonunuzun Hackedilmekten Korunması İçin Ne Yapmalı?
Telefonunuzu saldırıya uğramaktan korumak için yapılabilecek pek çok şey var. İşte tüm akıllı telefon kullanıcılarının alması gereken önemli önlemlerden bazıları.

Anti-Virüs Yazılımını İndirme Anti-
virüs yazılımı , akıllı telefonunuzda saklanabilecek birçok casus yazılım türünü algılayıp etkisiz hale getirebilir. Telefonunuzu tarayabileceğiniz veya bulunamayacağınız zararlı dosyalar için tarayabilen güvenilir bir anti-virüs uygulaması indirdiğinizden emin olun.
İndirdiğiniz Uygulamalar Hakkında Dikkat Edin
Akıllı telefon kullanıcılarının yaygın olarak kullanabileceği uygulamaların çoğu, rahatsız edici casus yazılım veya kötü amaçlı yazılım ile gelir. Güvenlikle ilgili bilinen bir sorun olmadığından emin olmak için indirmeden önce her uygulamayı araştırdığınızdan emin olun.
Telefonunuza Tutun
En kolay ve en doğrudan telefon hackleme türü fiziksel telefonun kendisine yapılır. Bu nedenle, telefonunuzu nereye bıraktığınız konusunda dikkatli olmanız ve erişim kazanmak için bir şifre gerektiğinden emin olmanız önemlidir .
Telefonunuz Saldırıldıysa Ne Yapmalı?
Telefon korsanlığı, yasadışı bir gözetim şeklidir ve Birleşik Devletler’de ve diğer birçok ülkede federal bir suç olarak kabul edilir. Telefonunuzun saldırıya uğramış olduğundan şüpheleniyorsanız, akıllı telefonunuzu servis sağlayıcınıza çekmek için ilk adımınız olmalıdır. Çoğu zaman, casus yazılımları ve kötü amaçlı yazılımları doğrulayabilir ve kaldırabilirler. Ayrıca, gerekli olması durumunda ilgili kolluk kuvvetleri yetkilileriyle irtibat kurmanıza da yardımcı olabilirler. Tabii ki tüm şifrelerinizi de değiştirmeli ve hesaplarınızın bulunduğunu düşündüğünüz veya ödün verilebileceğini düşündüğünüz herhangi bir finansal veya diğer kurumlarla iletişim kurmalısınız. Son olarak, telefonunuzun silinmesi veya değiştirilmesi, en iyi işlem olabilir. Tabii ki, bu bir ağrı olabilir, bu yüzden telefon hacklemenin önlenmesi en iyi eylemdir. (Telefonunuzu korumayla ilgili daha fazla bilgi edinin.Mobil Güvenlik Tehditlerine Karşı 5 Çözüm .)

Gelecekte Telefon Kesmek
Telefon korsanlığı, yalnızca akıllı telefonların artan yaygınlığı ile büyüyecek yaygın bir sorundur. Neyse ki, telefonunuzu korumanın, ne zaman saldırıya uğradığını saptamanın ve telefon kesmek durumunda durumu düzeltmenin birçok yolu var. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, akıllı telefonunuzu dikkatli kullanmaktır. Sonuçta, kimin dinleyeceğini asla bilemezsin.
Bu Başlıklarıda İnceleyin
35771