Neden önemli? Haziran 2020’de IBM, Kongre’ye kitlesel gözetim ve ırksal profilleme ile ilgili endişeler nedeniyle genel amaçlı yüz tanıma ve analiz ürün gruplarını kapattığını söyledi. CEO Arvind Krishna, IBM’in web sitesinde paylaşılan ve Kongre’ye gönderilen mektubun bir kopyasını da içeren bir blog yazısında değişiklikleri özetledi.

Bu yazı artık IBM’in web sitesinde görünmüyor. Wayback Machine arşivlerine göre Krishna’nın yazısı 2022 yılının başlarında kaldırılmış görünüyor. Peki ama neden?

Liberty Investigations ve The Verge tarafından incelenen belgelere göre IBM, geçtiğimiz ay İngiliz hükümetiyle yüz tanıma özelliğine sahip bir biyometri platformu oluşturmak için 69,8 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Ortaklaşa yayınlanan rapora göre, sistem göçmenlik ve kolluk kuvvetleri için bir araç olarak kullanılacak.

Sözleşmeyle ilgili bir belge, Biyometrik Eşleştirme Platformu ve ilgili Hizmetler (BMPS) programının beş aşamasını vurguluyor. Üçüncü aşama, kolluk kuvvetlerinin kullanımı için stratejik yüz eşleştirmesini mümkün kılacak bir yüz algoritmasına atıfta bulunuyor.

IBM sözcüsü Imtiaz Mufti yorum için sorulduğunda şirketin 2020 duruşuna sadık kaldı. Mufti, “IBM artık genel amaçlı yüz tanıma sunmuyor ve 2020 taahhüdümüzle tutarlı olarak, yüz tanımanın kitlesel gözetim, ırksal profilleme veya diğer insan hakları ihlalleri için kullanılmasını desteklemiyor” dedi.

Sözcü, BMPS programının kitlesel gözetimde kullanılmadığını ve kalabalık içinde yüz biyometrik taraması için genellikle gerekli olan video alma yeteneğine sahip olmadığını da sözlerine ekledi. Bunun yerine, polis ve göçmenlik bürosunun şüphelileri tanımlamasına yardımcı olmak için parmak izi ve fotoğraf verilerini kullanıyor.

Bölgedeki kolluk kuvvetlerini ve göçmenliği yöneten kurum olan Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, The Verge’ün yorum talebine yanıt vermedi.

IBM’in görüşüne herkes katılmıyor. Uluslararası Af Örgütü’nde teknoloji araştırmacısı olan Matt Mahmoudi, The Verge’e verdiği demeçte, bire-çok yüz tanımanın insan hakları hukuku ile uyumlu hiçbir uygulaması olmadığını söyledi. Mahmoudi, “Bu nedenle IBM de dahil olmak üzere şirketler bu araçların satışını durdurmalı ve özellikle de hak ihlallerinin daha da arttığı hukuk ve göçmenlik uygulamaları bağlamında bu araçların kullanımına son vereceklerine dair daha önce yaptıkları açıklamalara sadık kalmalıdırlar” diye ekledi.

Diğer büyük teknoloji oyuncularının da 2020 yılında IBM’in izinden gittiğini belirtmek gerekir. IBM’in Kongre’ye gönderdiği mektubun yayınlanmasından sadece birkaç gün sonra hem Amazon hem de ve Microsoft yüz tanıma teknolojilerini polise satmayı durduracaklarını açıkladılar.